Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Stát dá poště stamiliony. Je to dotace za veřejnou službu

Investice 13.04.2014 | 13:32 0 Komentářů

Za poskytování veřejné služby stát poště platí například na Slovensku. Počet úřadoven se totiž oproti současnému stavu již nesmí výrazně snižovat.

Stát dá poště stamiliony. Je to dotace za veřejnou službu

Praha – Stát by podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) měl v příštím roce přispět České poště zhruba 300 milionů korun. Bude to dotace za veřejnou službu, kterou pošta poskytuje.

Částka by měla postupně vzrůst na 700 až 900 milionů korun ročně. Ministr to dnes řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Chovanec tak chce zabránit rozsáhlejšímu rušení poštovních poboček. Ty by mohly fungovat formou franšízinku jako v Německu nebo v Rakousku.

„Ten scénář, který já budu prosazovat, je scénář, že by stát platil za takzvanou veřejnou službu tak, jak je tomu na Slovensku,“ řekl Chovanec, který podotkl, že podobně stát nebo kraje dotují veřejné zdravotnictví či veřejnou dopravu.

„Ta pošta je někdy poslední vyslanec státu v těch venkovských oblastech a my nemůžeme z těch 3300 poboček jich zavřít například na úroveň 2100, kterou stanovuje Český telekomunikační úřad jako minimum,“ řekl.

Chovanec připustil že některé nevytížené pobočky pošty po dohodě se samosprávou zavřeny budou, mělo by se však jednat jen o jednotky až desítky případů.

Uzavírání poboček chce předcházet i franšízinkem, tedy provozováním pošty někým jiným, kdo k tomu dostane licenci. Například v Německu tak podle něj funguje sto procent poboček pošty, v Česku to není ani půl procenta pošt.

O změnách v pobočkové síti České pošty chce prý Chovanec diskutovat s obcemi, ale také s řetězcem družstevních prodejen COOP, který má na českém venkově stále rozsáhlou síť prodejen.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.