Čtvrtek 26. listopadu. Svátek má Artur.

Stát chce sjednotit pravidla pro prodej finančních produktů

Ministerstvo financí připravuje nový předpis, který by upravoval činnost finančních poradců a dealerů finančních produktů. Součástí nové úpravy by měl být také veřejně přístupný registr finančních poradců.

Ministerstvo financí zřídilo na začátku letošního roku pracovní skupinu, do které pozvalo experty z České národní banky, profesních asociací a spotřebitelských sdružení. Cílem pracovní skupiny je diskuze o návrzích, jak sjednotit podmínky pro distribuci v jednotlivých sektorech finančního trhu.

Současnou právní úpravu distribuce na finančním trhu nepovažuje ministerstvo financí za vyhovující, neboť každý sektor podléhá naprosto rozdílné regulaci, a to jak osob vykonávajících činnost zprostředkování či poradenství, tak pravidel pro výkon této činnosti. „Našim cílem je nastavit vyvážené a vzájemně sladěné podmínky napříč celým finančním trhem,“ uzavřel Jakob. Pokud by vše probíhalo podle plánu, v roce 2010 by podle MF měly být připraveny teze nové úpravy, v roce 2011 pak nová právní úprava.

Součástí diskutovaných návrhů je například zprůhlednění provizí, vymezení názvů jednotlivých distributorů finančních produktů – finančním poradcem by se měl stát opravdu člověk se zkušenostmi a určitým stupněm vzdělání. V návaznosti na této „kategorizaci“ by měl rovněž vzniknout přehledný, veřejně přístupný, registr účastníků finančního trhu. Nová zákonná úprava by měla také stanovit, jak mají poradci s klienty jednat, jaké informace si musí zjistit a jak musí požadavky klienta zaznamenat. Tato pravidla se budou muset vztahovat na jakýkoliv způsob nabídky finančních produktů, aby byla zajištěna ochrana klienta na srovnatelné úrovni.

Zdroj:
Finanční noviny, ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.