Sobota 28. listopadu. Svátek má René.

Stát brzdí podporu sluneční energie, cena klesne

Investice 25.11.2009 | 14:21 0 Komentářů

Garantované výkupní ceny budou klesat i v dalších letech.

Praha – Energetický regulační úřad sníží výkupní cenu elektřiny vyrobenou ze Slunce. Od 1. ledna příštího roku klesne přibližně o pět procent.
Od doby, co se stát rozhodl podporovat obnovitelné zdroje energie, je to první větší „zpátečka“, kterou ve své politice zařadil. Ne proto, že by energii vyrobenou ve fotovoltaických panelech chtěl postupně přestat podporovat, ale proto, že tento druh energie příliš zvýhodnil před jinými.
Zatímco tržní cena elektřiny se pohybuje kolem dvou korun, regulačním úřadem nařízená výkupní cena je skoro 13 korun. Nyní klesne na 12,25 u malých elektráren, zatímco u větších zařízení bude 12,15 korun za megawatthodinu.
„Energetický regulační úřad využil maximální míru snížení, kterou mu současná legislativa umožňuje. Tento krok se očekával, je výsledkem sílícího tlaku státních orgánů na snížování cen energie z fotovolaických elektráren. Pro další vývoj v tomto odvětví však bude rozhodující osud vládní novely, která má umožnit ještě větší snižování výkupních cen,“ řekl řekl Michal Hrnčíř z advokátní kanceláře Ambruz & Dark.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.