Neděle 25. července. Svátek má Jakub.

Startuje Nová zelená úsporám. Jednodušší a pro více lidí

Investice 31.03.2015 | 11:53 0 Komentářů

Podmínkou už není zateplení celého domu, stačí jen menší opatření. O příspěvek si budou moci říci i majitelé bytových domů.

Startuje Nová zelená úsporám. Jednodušší a pro více lidí

Praha – Program Nová zelená úsporám bude letos podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) jednodušší a otevřený širšímu okruhu žadatelů. Zaměří se i na ty, kteří chtějí provést jen menší opatření a nemají tolik peněz na zateplení celého domu.

Po dlouhé době si mohou o příspěvek na zateplení či výměnu oken říci i majitelé bytových domů, ale jen v Praze (ve zbytku republiky budou k dispozici evropské fondy). Další novinkou například je, že žadatelé nebudou muset používat předepsané seznamy výrobků a firem.

Program spustí ministerstvo a Státní fond životního prostředí už tuto středu. Skončí 31. října nebo dříve, pokud se vyčerpají peníze. Elektronický příjem žádostí začne 15. května.

Dotace i pro pražské bytovky

Lidé opět mohou žádat o dotace na energetické úspory a zateplení pro rodinné domy po celé republice a poprvé po pěti letech pro pražské bytové domy. Celkem bude k dispozici zhruba 1,1 miliardy korun, z toho 600 milionů by mělo jít na rodinné domy a půl miliardy na „bytovky“.

Stát podpoří i opatření, které splní alespoň dvacetiprocentní energetickou úsporu – například kombinací výměny oken a jednoho dalšího dílčího opatření. Zavedením této možnosti se podle něj program otevře de facto bez rozdílu všem majitelům především rodinných domů.

Kratší lhůta pro vyřízení

Ministerstvo také slibuje, že se zkrátí lhůty pro vyřizování žádostí na fondu. Maximálně tři týdny má trvat schválení žádosti, tři týdny bude mít fond na kontrolu dokumentace a výpočet výše dotace, tři týdny pak na vyplacení dotace.

Nově budou lidé moct požádat o dotaci také na výměnu elektrického topení za tepelné čerpadlo a provést úsporná opatření i v rodinných domech nad 350 metrů čtverečních.

Zvýhodnění o deset procent pro obyvatele Moravskoslezského a Ústeckého kraje, které jsou více ekologicky zatíženy, podle Brabce zůstane.

Program v celkovém objemu 27 miliard do roku 2020 schválila v pondělí vláda.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.