Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Start dálničních známek v Německu se komplikuje

Investice 30.06.2014 | 11:07 0 Komentářů

Ministr dopravy zatím nepředložil do vlády detailní návrh systému, který by měl fungovat od roku 2016.

Start dálničních známek v Německu se komplikuje

Berlín – Zavedení dálničních známek pro osobní auta v Německu provázejí komplikace. Ministr dopravy Alexander Dobrindt zatím nepředložil do vlády detailní návrh systému, přestože původně avizoval jeho představení do poloviny roku.

Proti Dobrindtovým představám, jak by mělo zpoplatnění německých dálnic vypadat, navíc o víkendu znovu protestoval eurokomisař pro dopravu Siim Kallas, podle něj by takový systém diskriminoval zahraniční řidiče.

Dobrindt počítá s tím, že by dálniční známky pro osobní vozidla byly povinné od roku 2016. Podle jeho plánů by si je museli pořizovat všichni motoristé využívající německé dálnice. Majitelé aut registrovaných v Německu by si ale mohli cenu známky odečíst z daně z vlastnictví motorového vozidla.

Ministerstvo financí, s nímž chce Dobrindt při zavádění systému kvůli vytvoření nové daňové úlevy spolupracovat, však dosud nedostalo od ministerstva dopravy žádné podklady. „Nemůžeme proto počítat s tím, že zákon rychle vznikne,“ uvedla mluvčí úřadu financí. Podle ní je nepravděpodobné, že by se poslanci mohli začít předlohou zabývat ještě před parlamentními prázdninami, které začnou 11. července.

Evropská komise je proti

Proti Dobrindtovu návrhu se také znovu postavila Evropská komise. „Není možné, aby domácí řidiči dostali mýtné automaticky zpátky na daních. Všichni uživatelé silnicmusí platit stejné poplatky,“ napsal eurokomisař Kallas v komentáři v nedělním vydání deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung. Takový princip by podle Kallase představoval porušení zákazu diskriminace, který je zakotvený v evropských smlouvách.

Na zpoplatnění německých dálnic pro osobní auta se dohodla loni vytvořená vláda konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové a sociální demokracie (SPD). Podmínkou ale je, že se tím nezvýší finanční zátěž pro německé řidiče.

Cena kolem 100 eur ročně?

Zatím není jasné, kolik by dálniční známka měla stát. Německá média spekulují o částce 100 eur (2750 korun) za rok.

Vybrané peníze by měly posloužit pro rekonstrukce a další výstavbu německých dálnic. Podle dopravních odborníků je jen pro udržení německých dálnic v současném stavu ročně potřeba 4,7 miliardy eur (129 miliard korun).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.