CZK/€ 25.235 -0,12%

CZK/$ 23.616 -0,24%

CZK/£ 29.364 +0,02%

CZK/CHF 25.810 -0,65%

19. 06. 2008

0 komentářů

Starosti s konjunkturou ještě nepominuly

 


 

„Negativní míra růstu je tak pro konjunkturu USA nadále velmi pravděpodobná,“  říká Klaus Glaser, CIO (Aktien a Asset Allocation) v Raiffeisen Capital Management (RCM) ve Vídni. Glaser: „Hovoří pro to zejména nadále extrémně slabá data na americkém trhu nemovitostí, přičemž ta jsou konzistentní s dřívějšími fázemi recese. Celkově očekáváme pro hospodářství USA za celý rok 2008 nadále reálný růst HDP ve výši 1,3 % .“  

Vzhledem k tomu, že zisky podniků v cyklu konjunktury jsou souběžné až dobíhající, očekává RCM teprve v příštích měsících a čtvrtletích silnější účinky na vývoj zisku podniků a počítá v průběhu příštích měsíců s novými  nejnižšími stavy na akciovém trhu. „Také v období poklesu (baisse) roku  2000 – 2002 dokázal trh opakovaně dosahovat krátkodobých zotavení, jenom aby v následně opět nabral sestupný trend. U střednědobých protipohybů se často 200-denní průměr prokázal jako odpor. Také nakonec trh na této značce ztrostkotal“, uvedl Glaser 

Také pro europrostor vychází Raiffeisen Capital Management pro rok 2008 z dalšího oslabování a růstu pod potenciálem zhruba 1,7 %. Následkem turbulencí na kapitálovém trhu a zřetelného oslabení konjunktury v USA byly také v Evropě téměř ve všech sektorech v posledních měsících pozorovány negativní revize zisku, přičemž rozsah nakonec zřetelně vzrostl. 


„Z hlediska hodnocení mohou evropské akciové trhy přes negativní revize zisku být klasifikovány jako atraktivní. I když v příštích měsících počítáme s dalšími negativními revizemi zisku, odrážejí aktuální hodnocení již odpovídající „pesimismus v růstu zisků“,"
říká Glaser. Zvýšená konjunkturní rizika povedou také na akciových trzích k odpovídající trvale vysoké volatilitě. RCM je však skeptická, zda je fáze konjunktury již ukončená. 

Glaser: „Data podniků stále více naznačují, že oslabení konjunktury zanechá stopy na úvěrových trzích. Příští pohyb na trhu po přechodném zotavení proto vidíme opět jako klesající. V ročním výhledu však očekáváme, že  pokles úroků centrální banky USA a zlepšené vyhlídky na konjunkturu poskytnou akciovým trhům podporu, takže v součtu jsou možné kurzové zisky, navzdory snižující se dynamice zisku.“

Potěšitelnější jsou v první řadě zprávy z Emerging Markets: globální vyhlídky na růst pro prahové země stojí nadále na silných základech. Odhady GDP pro rok 2008 se pohybují  na úrovni cca 7 %  a nacházejí se přitom lehce pod oblastí uplynulého roku.

REKLAMA

„Měřeno podle aktuálních odhadů,  Emerging Markets mezitím přispívají ke globálnímu růstu hospodářství 50 % – pokud vycházíme z parity kupní síly, bylo by to dokonce 80 %“, uvádí CIO z Raiffeisen Capital Management. Klíčový faktor zde tvoří především stoupající domácí poptávka spotřebitelů a trvale vysoký vývoj zisku na straně podnikatelů. Navzdory rostoucí nezávislosti prahových zemí je ovšem ještě příliš brzy hovořit o odpojení včetně nezávislého cyklu konjunktury.

Střednědobě zůstávají vyhlídky pro Emerging Markets pozitivní. Ekonomická data a výsledky hospodaření jednotlivých zemí ukazují nadále silný trend. Zůstává však otázka, nakolik je problematika nemovitostí resp. úvěrová problematika již ukončená, a zda následky ve světovém hospodářství – recese – dopadnou zřetelněji než se očekává.


„I když tentokrát potíže s likviditou vycházejí z průmyslových národů, netvoří prahové země žádný bezpečný přístav pro akciové investice. Je ale pravděpodobné, že obavy z recese USA a silných inflačních dat ještě v 1. pololetí dosáhnou svého vrcholu, a potom nízká mezinárodní hladina úroků a trvale silné ceny surovin budou na akciové trhy globálních  Emerging Markets působit velmi podpůrně,“
míní Glaser.

I když krátkodobé výhledy pro akciové investice jsou momentálně spíše utlumené, je nyní příznivý okamžik pro start dlouhodobého, systematického budování jmění. Nízká ocenění fundamentálně solidních podniků otevírají investorům v současné době mnohdy velmi dobré vstupní hladiny. Důležité je nevsázet všechno na jednu kartu.

Vedle diverzifikace portfólia lze doporučit, aby se plánovaná investice prováděla v (pravidelných) časových intervalech, například ve formě spořicích plánů. Tímto způsobem mohou (drobní) investoři díky efektu cost-average z fází oslabení, jako je ta současná, dokonce profitovat. Otevření spořicího plánu je proto zabezpečovací nástroj, který lze právě nyní absolutně doporučit. 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *