Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Co vynese víc: Státní dluhopis, nebo spoření v bance?

Investice 03.10.2011 | 07:10 0 Komentářů

Porovnali jsme nové státní dluhopisy s aktuální nabídkou spoření v bankách

Praha – Státní dluhopisy pro občany, jejichž prodej startuje v pondělí 3. října, nabízejí slušnou alternativu k drobnému spoření v tradičních bankách. Přesto se vždy najde menší banka nebo kampelička s vyšším úrokem než stát. S růstem vložených peněz přitom roste i konkurence.
Státním dluhopisům výrazně pomáhá, že jejich majitelé nebudou – alespoň podle dosavadních pravidel – platit daň z úroků. Tuto výhodu totiž termínované vklady bank nenabízejí, obdobný „daňový trik“ uplatňuje pouze Zuno Bank u spořicího účtu.
Vzhledem k tomu, že nominální hodnota každého dluhopisu činí pouze jednu korunu, vychází i výsledná srážková daň u jednotlivých dluhopisů tak nízká, že se díky zaokrouhlení nemusí platit (podrobněji v tomto článku). Rozhodující nicméně bude až znění zákona v době připsání úroků.
Online deník Aktuálně.cz porovnal očekávaný výnos spořicích dluhopisů při investici 50 nebo 500 tisíc korun se srovnatelně bezpečnými produkty bank či družstevních záložen (takzvané kampeličky jsou ze zákona pojištěny zcela stejně jako banky, trochu komplikovanější bývá jen administrativa spojená s členstvím v družstvu).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.