Pátek 27. listopadu. Svátek má Xenie.

Na šrotovné zapomeňte. Rozpočet s ním nepočítá

Investice 12.11.2009 | 15:44 0 Komentářů

Potřebných 2,5 miliardy by ČSSD musela škrtnout jinde

Praha – Fischerova vláda už definitivně nepočítá se zavedením šrotovného. Vyplývá to z návrhu státního rozpočtu na rok 2010. O jeho případném zavedení tak rozhodne až kabinet vzniklý z jarních voleb, tedy nejdříve v létě. Zjištění online deníku Aktuálně.cz potvrdilo ministerstvo financí i někteří poslanci.
Právní rámec, aby vláda mohla zavést šrotovné, vytvořil letos schválený protikrizový balíček z dílny ČSSD. Zákon „o podpoře hospodářského růstu a sociální stability“ sice vetoval prezident republiky Václav Klaus, sněmovna jej zejména díky levicovým poslancům ale na druhý pokus přijala. Vláda tak dostala prostor, aby šrotovné zavedla pouze formou svého nařízení, už bez nutného souhlasu sněmovny.
S penězi na „státní příspěvek při vyřazení autovraku“, které podle zákona může poskytovat Státní fond životního prostředí, však nepočítá návrh státního rozpočtu pro rok 2010, projednávaný nyní sněmovnou. Pokud by vláda vzniklá z příštích voleb chtěla šrotovné zavést, musela by získat souhlas nových poslanců s navýšením rozpočtového schodku, což by zavedení podpory odsunulo pravděpodobně někam na podzim 2010.
Fotogalerie: Auta, na jaká byste mohli dostat šrotovné

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.