Neděle 25. července. Svátek má Jakub.

SPZ na přání: Prevíta ani fusekli na značce úředník nepovolí

Investice 06.05.2015 | 11:12 0 Komentářů

Ministerstvo dopravy sestavuje s jazykovědci seznam zakázaných slov pro poznávací značky vozidel.

SPZ na přání: Prevíta ani fusekli na značce úředník nepovolí

Praha – Řidiči si už od příštího roku budou moci pořídit poznávací značku na přání. Motoristé však nebudou mít ve výběru úplně volnou ruku. Ministerstvo dopravy totiž připravuje ve spolupráci s Ústavem pro jazyk český seznam zakázaných slov. Informují o tom středeční Hospodářské noviny.

Ministerstvo chystá pro úředníky manuál, jenž jim pomůže rozhodnout, která SPZ je přípustná a jaká ne. „Pro úředníky to bude jakési vodítko. Metodický pokyn shrne, jaké výrazy by se na značkách na přání objevit neměly,“ řekl HN mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Seznam zakázaných slov navíc sestavuje hned několik institucí. Na přípravě manuálu spolupracuje policie, Institut pro kriminologii a sociální prevenci, odbor lidských práv při Úřadu vlády a Ústav pro jazyk český Akademie věd, který ministerstvu zaslal hned 800 výrazů.

Jsou mezi nimi i poměrně obvyklá slova jako banditi, fusekle, nádivka nebo prevít. Zakázané budou také výrazy podněcující k rasismu nebo xenofobii. Řidiči si také nebudou moci na SPZ dát textové znaky, například otazník, vykřičník nebo hvězdička.

„Jde pouze o podklad pro přípravu, nikoliv ještě o finální seznam slov, která nesmí být na značce,“ uvedl Neřold.

Řidiči si budou moci dát na značku libovolnou kombinaci písmen a čísel. Znaků bude muset být sedm nebo osm. SPZ budou schvalovat úředníci na obecních úřadech s rozšířenou působností. Jedna poznávací značka motoristy vyjde na pět tisíc korun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.