Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Spread mezi cenami ropy se snižuje, zlato trpí

Averze k riziku se opět dostala ke slovu a nastolila otázku, zda krize vůbec někdy skončí. Akciové i komoditní trhy se znovu soustředí na úvěrové trhy, kde opět v rámci Eurozóny rostou výnosy a banky mají potíže najít financování. Znepokojující je, že investoři začali stahovat prostředky z “bezpečných” dluhopisů jako jsou francouzské, rakouské, holandské nebo norské, což zvyšuje tlak na ECB k provádění agresivnějších opatření než dosud (komoditní komentář Saxo Bank).

Tento týden se bude pozornost upínat k USA, kde výbor Kongresu podá zprávu, jak snížit dluh USA v průběhu 10 let o 1,2 bilionu dolarů. Pokud se nepodaří najít dohodu, bude to znamenat automatická úsporná opatření od roku 2013 a úvěrové ratingové agentury mohou znovu zavést rétoriku o riziku snížení.

Pozornost trhů se nyní upírá výhradně k evropské dluhové krizi a komoditní investoři se obávají potenciálního dopadu na zpomalení světové ekonomiky, což by mělo za následek sníženou poptávku po komoditách. Index Reuters Jeffries CRB zakončil uplynulý týden níže, přičemž pokles provázel většinu komodit, zejména stříbro a paladium, zatímco ropa WTI předvedla poměrně solidní výkon.

Cenový rozdíl mezi ropami se díky otočce směru v potrubí snižuje

Ostře sledovaný a těžko obchodovatelný spread mezi ropami WTI a Brent zažil největší pokles za několik týdnů. Enbridge, americký provozovatel potrubí Seaway, oznámil, že souhlasí s opačným směrem toku ropy, aby zajistil transport ropy z Cushingu, centrálního skladu pro ropu WTI, do rafinerií podél Mexického zálivu. Ačkoliv se tato akce, pokud ji regulátor schválí, neodehraje dříve než ve druhé kvartále 2012, vedla k zúžení spreadu o osm dolarů, na polovinu.

Spread stále zůstává i pro další měsíce stále velký, navzdory zásobám v Cushingu. Zprávy o otočení směru potrubí spustily na ropě WTI silnou rally, která vedla k prolomení 100 dolarové hranice a následně výběru zisků. Mimo tento trh finanční systém nadále zamrzá a důvěra oslabuje, cena ropy WTI se ale i přesto dokázala udržet nad úrovní 100 dolarů.

Zatímco mnozí pohybují o tom, zda se americká ekonomika dokáže vypořádat i přes pokračující zlepšení s trojmístnou cenu ropy, nedostatek produktů jako je topný olej a benzín od USA přes Evropu až po Čínu, by měl v následujících měsících podpořit pravý konec cenové křivky. Ropa Brent má podporu na 105 dolarech, přičemž pokles ceny WTI by měl narazit na 97 a 95 dolarech.

Zlato trpí i před podpůrné zprávy

I přes pokračující obavy z vývoje dluhopisových trhů se zlatu nepodařilo vyrůst nad hranici 1800 dolarů za unci. To je pro trhy znepokojivý signál, protože během listopadu investice do ETF fondů silně rostly a jsou téměř na svých rekordních hodnotách ze srpna. Další pokles ceny, zejména pod hranici 1700 dolarů s sebou nese riziko hlubší korekce.

Centrální banky v září rekordně nakupovaly

Podporu cenám zlata poskytla také zpráva World GOld Council, která ukázala, že centrální banky během třetího čtvrtletí nakoupily 148,4 tun zlata, což je největší nákup za uplynulou dekádu. Nejvíce nákupů se uskutečnilo v září, kdy cena ostře spadla z maxima na úrovni 1931 dolarů. To je také v souladu se silnou fyzickou poptávkou, která se objevila po té, co cena spadla na 1535 dolarů. To by mohlo pro investory znamenat pokračovaná obdobného trendu i v dalších měsících, protože zejména centrální banky rozvíjecích se trhů chtějí diverzifikovat svoje cizoměnové rezervy.

Takže kdo prodává?

Zdá se, že nedostatek podpory měly v uplynulém týdnu na svědomí tři témata. Trh znejistěl, když John Paulson, světový největší investor do zlata, snížil svoje pozice v SPDR Gold Trust o jednu třetinu. Tento muž je zakladatelem a prezidentem hedžového fondu Paulson&Co, který se proslavil v roce 2007, kdy předpověděl a vydělal miliardy na hypotéční krizi. Jeho vlajková loď ztrácela v září 40 procent po té, co několikrát vsadil na špatnou stranu. Teprve uvidíme, zdali se jen přesunul do zlatých prutů, které nejsou tak vidět, nebo zda uzavíral pozice, aby pokryl ztráty jinde.

Potřeba hotovosti může být dalším možným vysvětlením, protože investoři se nadále potýkají se ztrátami a stahují peníze z bank. A také můžete argumentovat tím, že pokud nyní každý vlastní zlato jako bezpečný přístav, pak se samo zajištění stává rizikovým a roste možnost poklesu ceny. I nadále čekáme růst ceny, ale pokud by došlo k poklesu pod 1680, může následovat hlubší korekce případně až na 200 denní klouzavý průměr, který je nyní na hodnotě 1592 USD.

Stříbro nedokázalo pokořit cenu 35 dolarů

Stříbro znovu ukázalo vysokou citlivost v porovnání se zlatem, kdy malý propad ceny na zlatě spustil 8 procentní pokles ceny stříbra během jediné seance. Náklonnost investorů utrpěla v souvislosti s neschopností stříbra překonat 35 dolarovou hranici a čelí tak opět odchodu investorů. Krátkodobě čekáme obchodování v pásmu 30 až 35 dolarů a čekáme, kterým směrem se dále vydá zlato.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.