Neděle 25. července. Svátek má Jakub.

Správce popřel, že Viktoriagruppe dluží Česku 1,8 miliardy

Investice 21.04.2015 | 17:11 0 Komentářů

Pokud nezmění názor, podá Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových v dané věci žalobu.

Správce popřel, že Viktoriagruppe dluží Česku 1,8 miliardy

Berlín/Praha – Insolvenční správce Mirko Möllen před okresním soudem v německém městě Weilheim in Oberbayern předběžně popřel všechny pohledávky České republiky vůči zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe.

Řekl to mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Pavel Hortig. Úřad Česko před soudem zastupuje.

Stát podá žalobu

„Nyní budeme zjišťovat, co ho k tomu vedlo. A pokud nezmění názor, podá Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových v dané věci žalobu,“ uvedl Hortig.

Sám insolvenční správce Mirko Möllen na začátku měsíce řekl, že očekává, že v úterý první rozhodnutí o pohledávkách padne.

„Tento výsledek ale nemusí být nutně konečný a může se změnit, protože v německém právu je možné pozdější uznání pohledávek,“ dodal tehdy.

Až 1,8 miliardy

Veškeré pohledávky českých úřadů vůči zkrachovalé firmě dosahovaly podle zjištění ČTK až 1,8 miliardy korun. Největší část, 1,5 miliardy korun, nárokovala Správa státních hmotných rezerv (SSHR).

SSHR má mimo jiné ve skladu Viktoriagruppe v německém Kraillingu uloženu naftu za 1,2 miliardy korun. Již dříve oznámila, že kromě podmínečného přihlášení této nafty přihlásila i pohledávky za dalších 300 milionů korun.

Uvedla, že v této sumě jsou například neuhrazené faktury, smluvní pokuty, penále a náklady na právní služby. Až 300 dalších milionů korun pak podle zdroje ČTK nárokovaly české celní a daňové úřady.

Insolvenční správce již dříve řekl, že v roce 2010 byla při převozu české nafty do Německa smíchána česká nafta s naftou firmy Viktoriagruppe. Správce navíc tvrdil, že smluvní vztah mezi SSHR a firmou neodpovídá německým právním předpisům.

„Veškerou relevantní dokumentaci jsme doložili, což ostatně správce potvrdil. Z porovnání našich i jeho dokladů totiž jasně vyplývá, že k žádnému smísení nafty nemohlo v Kralilingu ani dojít. Nám nezbývá nic jiného, než se bránit soudní cestou,“ řekl k tomu předseda SSHR Pavel Švagr.

Zásoby na 95 dnů

Česko může mít část zásob nafty uskladněnu v Německu na základě dodatku smlouvy o skladování specifických zásob, který v roce 2010 uzavřela SSHR.

Nafta, kterou tam má Česko uloženu, by pokryla zhruba dvoudenní národní spotřebu. Celkem stát skladuje zásoby nafty na 95 dnů.

Česká strana ve sporu poukazuje na mezivládní dohodu mezi Českem a Německem, která podle SSHR umožnila uskladnění českých zásob v Německu a také garantovala její bezodkladný převoz do České republiky.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po březnovém jednání Bezpečnostní rady státu řekl, že v otázce návratu nafty není důvod ke skepsi. Dodal tehdy, že české úřady podnikají všechny kroky, aby o ně Česko nepřišlo.

Sobotka, stejně jako ministr financí Andrej Babiš (ANO) a průmyslu Jan Mládek (ČSSD), také dlouhodobě kritizuje předchozí vlády za rozhodnutí umístit část státních hmotných rezerv mimo ČR.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.