Čtvrtek 03. prosince. Svátek má Svatoslav.

Spotřebitelské ceny zůstaly na červencové úrovni

Investice 09.09.2010 | 09:18 0 Komentářů

Nižší než vloni byly například ceny oděvů a mobilních telefonů

Praha – Hlavně snížení cen potravin a pohonných hmot se podepsalo na letošním prvním poklesu hladiny spotřebních cen. Podle Českého statistického úřadu se v srpnu proti červenci snížila o 0,3 procenta.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny o 1,9 procenta, což je stejná úroveň jako o měsíc dříve.
Největší vliv na růst cenové hladiny měly ceny v oddílech potraviny a nealkoholické nápoje, bydlení a alkoholické nápoje a tabák. V bydlení vzrostlo čisté nájemné o 9,1 %, v tom se regulované nájemné zvýšilo o 17,0 % a tržní kleslo o 0,4 %. Ceny zemního plynu byly vyšší o 3,9 %, tepla a teplé vody o 3,5 %, vodného o 3,8 %, stočného o 4,9 %. Ceny alkoholických nápojů a tabákových výrobků vzrostly shodně o 5,4 %. 
Služby podražily více než zboží
Naopak nižší než loni byly ceny oděvů o 2,8 % a obuvi o 1,1 %. V oddíle pošty a telekomunikace klesly ceny mobilních telefonů o 11,7 % a ceny telefonických a telefaxových služeb o 1,2 %. V oddíle rekreace a kultura byly nižší ceny audiovizuálních a fotografických zařízení a zařízení pro zpracování dat o 8,2 %. V bydlení klesly ceny elektřiny o 2,7 %.Ceny zboží dohromady vzrostly o 1,6 % a ceny služeb o 2,3 %.  

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.