Sobota 17. dubna. Svátek má Rudolf.

Spotřebitelské ceny se v březnu nehnuly

Makro 09.04.2014 | 13:33 0 Komentářů

Podle očekávání se meziměsíčně ceny v ČR nezměnily (0,0 % m/m). Na jedné straně lehce zdražily potraviny a sezónní oblečení, na straně druhé zlevnily zájezdy.

Meziroční inflace zůstala na předchozích 0,2 %, tedy dvě desetiny pod prognózou ČNB a hluboko pod jejím cílem. To je ovšem jen vážený průměr, za nímž se nachází několik rozdílných trendů. Předně výrazně dražší jsou stále potraviny, které stojí o 3,7 % více než loni. Zvlášť si připlatí lidé za mléčné výrobky a zeleninu. Viditelně zdražil i alkohol, cigarety a obuv. Naopak peníze ušetří lidé při placení energií, telefonování a ušetří i za elektroniku.

Inflace nebyla a stále není problémem české ekonomiky. Brzdí ji jednak dlouhodobě slabší kupní síla spotřebitelů a rovněž i rostoucí konkurence zvláště internetových obchodů.

Letošní zlevnění energií, které zatlačilo inflaci do blízkosti nuly, je vlastně příjemným bonusem domácnostem, kterým v posledních dvou letech klesaly reálné příjmy.

Inflace se dramaticky nepohne ani v nejbližších měsících. Její růst nastartuje zřejmě až v létě, kdy by se měla poměrně rychle dostat nad hranici jednoho procenta. V závěru roku již ceny porostou o zhruba 1,5 %.

Pro příští rok inflace zatím vypadá rovněž příznivě, neboť nelze vyloučit další zlevnění energií, které by znamenalo pokračující vzpruhu pro rodinné rozpočty.

Petr Dufek
Investiční výzkum
Československá obchodní banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.