Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Spotřebitele slabší koruna vylekala zatím méně než by se mohlo zdát

Makro 20.12.2013 | 12:51 0 Komentářů

Nálada v ekonomice měřená souhrnným ukazatelem ekonomického sentimentu v prosinci podle Českého statistického úřadu vzrostla o jeden bod na 5,5 bodu. Optimismus v průmyslu zůstal na listopadových 2,7 bodech, důvěra spotřebitelů nepatrně klesla (komentář GE Money Bank).

V prosinci se nálada v ekonomice opět zvýšila, a to především díky zlepšení mezi obchodníky a poskytovateli služeb. Průmyslníci jsou nyní stejně dobře naladěni jako v listopadu, když se nezměnilo hodnocení celkové poptávky, očekávání výrobní činnosti ani zásoby výrobků. To znamená, že zájem o průmyslové výrobky je stále pro více podniků spíše nízký než vysoký, na druhou stranu zhruba 80 % z dotázaných hodnotí poptávku jako uspokojivou.

Spotřebitelé zůstali i v prosinci relativními optimisty. Jejich nálada klesla o pouhé dvě desetiny bodu na –9,5 bodu, což je stále o mnoho lepší než dlouhodobý průměr (za posledních 10 let je průměr na –12 bodech). Ze šetření mezi spotřebiteli vyplynulo, že se více obávají růstu cen, což je reakce na devizové intervence České národní banky. Nicméně, je potřeba říci, že spotřebitelský indikátor důvěry toto zjištění nezohledňuje. Úmysl spořit se oproti listopadu nijak nezměnil. Teorie, že vyšší inflační očekávání by mělo spotřebitele nutit k vyšším úsporám, aby si udrželi svůj životní standard, tedy alespoň prozatím neplatí. Očekávání ohledně zaměstnanosti a obavy o vlastní finanční situaci se taktéž nezměnily a vývoj ekonomiky v příštím roce je podle spotřebitelů nyní méně růžový než v listopadu. O to se mohla částečně postarat celá pointervenční debata a názorně to ukazuje, jaké názory Češi vnímají silněji. Projevuje se tak spíše skepse, která dříme obecně ve většině národa.

Ing. Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.