Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

Spotřeba plynu byla loni v Česku nejnižší za deset let

Investice 11.02.2015 | 12:45 0 Komentářů

Důvodem bylo mimořádně teplé počasí, uvedl Energetický regulační úřad.

Spotřeba plynu byla loni v Česku nejnižší za deset let

Praha – Spotřeba plynu v Česku byla loni nejnižší za deset let a činila 7,28 miliardy metrů krychlových. Důvodem bylo mimořádně teplé počasí. Vyplývá to z aktuálních dat Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Češi loni spotřebovali o 12 procent méně zemního plynu než v roce 2013.

„Loňský rok byl u nás nejteplejším za posledních 50 let, bohužel tomu odpovídá i výrazně nižší spotřeba plynu,“ uvedl předseda Českého plynárenského svazu Miloslav Zaur. Podle ERÚ byla loni průměrná teplota v Česku 9,7 stupně Celsia, což je o 1,8 stupně více, než je normál.

V České republice je asi 2,85 milionu odběratelů zemního plynu. Z toho je 92,8 procenta domácností a 7,2 procenta maloodběratelů, středních odběratelů a velkoodběratelů. Na spotřebě mají největší podíl právě velkoodběratelé, kteří podle ERÚ loni spotřebovali 3,41 miliardy metrů krychlových, což je o šest procent meziročně méně.

Ještě větší pokles zaznamenala spotřeba domácností. Ty podle ERÚ spotřebovaly 1,99 miliardy metrů krychlových plynu, o zhruba pětinu méně než předloni.

Podle Českého plynárenského svazu je hlavním dodavatelem plynu do Česka Rusko, které dodává zhruba 70 až 75 procent. Druhým dodavatelem je Norsko s asi 25 procenty. Dvě procenta spotřeby ČR jsou kryta vlastní těžbou zemního plynu na Moravě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.