Pátek 30. července. Svátek má Bořivoj.

Spotřeba elektřiny v Česku loni klesla, hlavně kvůli počasí

Investice 27.02.2015 | 14:50 0 Komentářů

Méně elektřiny se i vyrobilo. Podle analytiků stojí za poklesem loňské teplé počasí, ale i energetické úspory.

Spotřeba elektřiny v Česku loni klesla, hlavně kvůli počasí

Praha – Čistá spotřeba elektřiny v Česku loni meziročně klesla o 2,4 procenta na 57,24 terawatthodin (TWh). ČTK to zjistila z aktuálních údajů Energetického regulačního úřadu.

Méně elektřiny se i vyrobilo, takzvaná hrubá výroba elektřiny se snížila z předloňských 87,06 TWh na 86,15 TWh v roce 2014. Podle analytiků stojí za poklesem loňské teplé počasí, ale i energetické úspory.

Do hrubé výroby elektřiny se započítává i elektřina spotřebovaná při její výrobě, čistá spotřeba elektřiny naopak s elektřinou spotřebovanou při výrobě a se ztrátami v sítích a přečerpávacích vodních elektrárnách nepočítá.

„Poslední statistika za rok 2014 dokládá, že spotřeba elektřiny může klesat i při zotavující se ekonomice. Přestože část poklesu má na svědomí i teplá zima, rozhodující jsou energetické úspory,“ řekl ČTK analytik společnosti ENA Jiří Gavor. Podle něj jde o pokračování trendu z předloňského roku, kdy spotřeba také meziročně poklesla.

„Česko se tímto vývojem připojuje k dalším zemím, jako je například sousední Německo nebo Dánsko,“ dodal Gavor. Podle údajů Českého statistického úřadu vzrostl loni hrubý domácí produkt ČR o dvě procenta.

S počasím spojuje pokles spotřeby i analytik BH Securities Petr Hlinomaz. „Pokud bychom spotřebu očistili o faktor počasí a korigovali s ohledem na počty pracovních dnů, odhaduji, že nešlo o pokles, ale naopak o růst spotřeby, což by korespondovalo s větší ekonomickou aktivitou,“ řekl ČTK Hlinomaz. Růst loňské spotřeby elektřiny by poté podle něj byl zhruba do půl procenta.

Spotřeba dál poroste

Spotřeba loni klesla i maloodběratelům, včetně domácností, a to o 4,5 procenta na 21,86 TWh. Samotné domácnosti loni spotřebovaly 14,1 TWh elektřiny, nejvíce v prosinci a lednu. Čistý vývoz elektřiny se loni zvýšil z 16,89 TWh na 16,92 TWh.

Na výrobě elektřiny se loni nejvíce podílely uhelné elektrárny, k hrubé produkci elektřiny přispěly 44,53 TWh. Přes 30 TWh hrubé elektřiny loni vyrobily jaderné elektrárny Temelín a Dukovany. Meziročně mírně vzrostla hrubá výroba elektřiny z fotovoltaických zdrojů, a to z 2070,2 GWh v roce 2013 na 2121,7 GWh v loňském roce.

V nadcházejících letech a desetiletích má spotřeba elektřiny v Česku růst. V optimalizovaném scénáři Aktualizace státní energetické koncepce počítá ministerstvo průmyslu pro rok 2020 s čistou spotřebou ve výši 62,08 TWh, pro rok 2040 dokonce s 74,07 TWh.

Hrubá výroba se má pohybovat kolem 90 TWh za rok. Změnit se ale má struktura produkce. Podle nejreálnějšího scénáře ASEK má od druhé poloviny dvacátých let pocházet nejvíce elektřiny namísto z uhlí z jaderných zdrojů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.