Čtvrtek 17. června. Svátek má Adolf.

Spořicí dluhopisy už letos Babiš nevydá. Chystá změnu

Investice 12.11.2014 | 18:45 0 Komentářů

Ministerstvo financí potlačilo prodej spořicích dluhopisů už na jaře. Vánoční emisi nyní zrušilo úplně.

Spořicí dluhopisy už letos Babiš nevydá. Chystá změnu

Praha – Ministerstvo financí dnes potvrdilo, že do konce letošního roku již nevydá žádnou emisi spořicích státních dluhopisů. O tom, že ministr Andrej Babiš pravděpodobně nenaváže na „vánoční“ emise zavedené svým předchůdcem Miroslavem Kalouskem, informoval online deník Aktuálně.cz na začátku listopadu.

Už letošní jarní emise ukázala, že pro ministerstvo pod Babišovým vedením není tato forma financování státního dluhu takovou prioritou jako pro Kalouska. Nízké úroky a prakticky nulová propagace vedly k minimálnímu zájmu veřejnosti. Ministerstvo na jaře prodalo dluhopisy jen za 1,45 miliardy korun, zatímco dříve objem vždy vyšplhal nad 15 miliard.

„Z důvodu plánovaného záměru ministerstva financí snížit v letošním roce celkovou výpůjční potřebu státu na finančních trzích a stabilizovat výši státního dluhu bylo rozhodnuto, že do konce roku 2014 nebude vydávána další série emisí spořicích státních dluhopisů,“ uvedlo nyní ministerstvo.

Od druhé poloviny příštího roku plánuje ministerstvo zavést novou koncepci prodeje dluhopisů občanům, která by umožnila pravidelnější dostupnost dluhopisů v průběhu celého roku

Ministerstvo v současnosti analyzuje možnosti, jak inovovat prodej dluhopisů tak, aby byl umožněna pravidelnější dostupnost pro občany v průběhu celého roku. Podrobnosti k možným změnám neuvedlo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.