Středa 04. srpna. Svátek má Dominik.

Spor o pevný internet. Vodafone žaluje O2, chce 385 milionů

Investice 17.03.2015 | 12:01 0 Komentářů

Firma O2 podle žaloby účtovala neodůvodněně vysoké velkoobchodní ceny. O2 žalobu považuje za spekulativní a vykonstruovanou.

Spor o pevný internet. Vodafone žaluje O2, chce 385 milionů

Praha – Mobilní operátor Vodafone zažaloval konkurenční O2 Czech Republic o 385 milionů korun. Podle něj zneužívá dominantní postavení na českém trhu pevného vysokorychlostního internetu. Firma O2 podle žaloby u Městského soudu v Praze Vodafonu účtovala neodůvodněně vysoké velkoobchodní ceny za přípojky xDSL.

Společnost O2 považuje žalobu za spekulativní. „Vodafone nám zaslal před týdnem stručnou výzvu, ať zaplatíme do jednoho týdne smyšlenou částku 385 milionů, aniž vysvětluje jakýkoli mechanismus výpočtu. Podání žaloby pouhý týden po doručení stručného dopisu ukazuje, že se jedná o uměle vykonstruovanou kauzu,“ reaguje mluvčí O2 Martin Žabka.

O2 v České republice poskytuje přes 80 procent xDSL připojení. Postup O2 údajně znemožnil Vodafonu nabízet jednotlivcům i firemním zákazníkům pevné připojení k vysokorychlostnímu internetu za ceny, kterými by mohl O2 konkurovat. Tím došlo k omezení možnosti volby na straně zákazníků a zpomalení zdravého vývoje vysokorychlostního internetu v České republice.

V důsledku praktik O2 podle žaloby Vodafone přišel o stávající a potenciální zákazníky, protože měl omezené možnosti rozvíjet svou nabídku pevných linek. Škoda podle Vodafonu vznikla v letech 2011 až 2014 a dále narůstá o částku více než 100 milionů korun ročně.

„Nevíme, oč opírá společnost Vodafone své přesvědčení, že měla dosáhnout předního postavení v poskytování služeb xDSL, když se jí to nepodařilo ani na trhu mobilních služeb,“ rýpl si do konkurenta mluvčí O2 Žabka.

„Inovativní digitální služby dostupné za konkurenceschopné ceny jsou naprosto zásadní pro spotřebitele, firmy a celkové zdraví digitální ekonomiky. Protikonkurenční kroky O2 bohužel poškozují české národní zájmy tím, že brání zdravému vývoji českého trhu s vysokorychlostním připojením,“ uvedl generální ředitel Vodafonu Baleš Šarma.

V minulosti O2 kvůli stlačování marží u xDSL žalovala konkurenční firma Volný. Požadovala celkem čtyři miliardy korun. Pevný internet od O2 využívalo ke konci minulého roku 922 tisíc zákazníků, v samotném čtvrtém čtvrtletí jejich počet vzrostl o 7200.

O2 Czech Republic vlastní skupina PPF. PPF společnost O2 koupila od společnosti Telefónica v lednu 2014 za 63,6 miliardy Kč a zároveň získala licenci k používání značky O2 v České republice. V současnosti PPF ovládá přes 83 procent O2 a usiluje o rozdělení firmy na dvě společnosti – operátora a správce telekomunikačních sítí.

„Naše společnost je bohužel častým terčem podobných spekulativních žalob. I to potvrzuje správnost našich úvah o rozdělení firmy, abychom do budoucna zamezili podobným nepodloženým žalobám,“ navázal žalobu i na aktuální plány firmy Žabka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.