Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Špinavé peníze z Ruska možná prošly i přes české banky

Banky 23.11.2018 | 16:17 0 Komentářů

Se skandálem estonské pobočky banky Danske Bank, která údajně vyprala špinavé peníze z Ruska v hodnotě 5,2 bilionu korun, mají podle jejího bývalého zaměstnance co do činění i banky v Česku.

Europoslancům to sdělil přímo bankéř a bývalý zaměstnanec estonské pobočky Danske Bank Howard Wilkinson. Z jeho svědectví z posledních měsíců vyšlo najevo, že kauza je obrovská a přesahuje hranice Estonska a Dánska.

Pokud jde o Českou republiku, neznám konkrétní jména bank, které do toho byly zapojeny,“ prohlásil Wilkinson. „Znám ale konkrétní schéma, podle kterého to (praní špinavých peněz, pozn. red.) fungovalo, a pokud by o jeho fungování chtěly české orgány vědět více, a pokud k tomu dá Danske Bank svolení -, rádi tyto informace poskytneme,“ vysvětlil. Podle něj budou české úřady moci vystopovat, které české banky byly do kauzy zapojeny.

Estonská pobočka Danske Bank mezi lety 2007 a 2015 měla vyprat přes 200 miliard eur (asi 5,2 bilionu korun), které původně pocházely z Ruska. Rubly s nejasným původem dánská banka měnila za evropskou měnu. Špinavé peníze tak proudily dále do Evropy. Vedení banky se k této částce podivných transakcí přiznalo, suma ale pravděpodobně není konečná.

Zdroj: Aktuálně.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.