Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

Špatné zprávy z USA srazily jen pražskou burzu, Evropu ne

Po velmi dobrých včerejších výsledcích amerických akcií začaly i evropské akciové trhy týden po svátku velmi dobře. Na rozdíl od BCPP si však Evropa zisky ponechala i po špatných zprávách z USA.

V USA se včera dařilo zejména bankovnímu sektoru poté, co banka JP Morgan zvýšila svou nabídku za akcie Bear Stearns ze dvou dolarů na deset. Nejsilnější byla samozřejmě reakce na akcie Bear Searns (+89 %), celkově si pak trhy připsaly přírůstek kolem 1,5 %.

V plusu pak zakončily obchodování také asijské trhy a Evropa podle předpokladů začala rovněž výtečně. Akciové indexy napříč celým starým kontinentem už otevíraly v plusu kolem dvou procent oproti minulému čtvrtku (v pátek se obchodovalo prakticky jen u nás a v Maďarsku), a v průběhu dne si většinou své zisky udržovaly.

Jedinou hrozbou v průběhu dne bylo zveřejnění indexu spotřebitelské důvěry v USA. Ten klesl až na pětileté minimum, což samozřejmě zamávalo s akciovými trhy, ty se nakonec ale dokázaly vrátit na úrovně před oznamováním ukazatele. To platilo jak pro burzy ve střední Evropě (BUX 1,7 %, WIG +3,02 %, ATX +3,4 %), tak i pro západoevropské trhy (DAX +3,24 %, CAC +3,49 %, FTSE +3,53 %).

Trochu jinak na tom byla pražská burza, která také otevírala výrazně výše, než byla páteční zavírací cena. Nakonec ale index spotřebitelské důvěry v USA, společně s vybíráním zisků u některých titulů, způsobil propad blízko k zavíracím hodnotám z pátku a index skončil sice v plusu (PX +0,39 %), ale jen díky vysoké otevírací hodnotě.

Největší přírůstek při suverénně nejmenších objemech dnes zaznamenaly akcie AAA Auto (+7,26 %), které se po téměř třech týdnech vrátily nad hodnotu 20 korun za akcii. Doufejme, že na této ceně nenastane nějaké vybírání zisků.  

S velkým odstupem následovaly obě banky, které prakticky reagovaly na obchodování jejích mateřských společností na trhu v Rakousku (Erste +1,96 %), resp. Francii (KB +1,5 %). Právě Komerční banka byla jedním z titulů, které postihlo zmiňované vybírání zisků, když v průběhu dne přidávala už bezmála 3 %.

Přes jedno procento se pak dostala ještě developerská společnost ORCO (+1,08 %), když v průběhu dne již atakovala ceny nad hladinou 1 500 korun, nakonec ale tuto hranici neudržela.

Kolem půl procenta si připsaly Unipetrol a Telefonica, která reagovala na snížené doporučení pro telekomunikační sektor od Morgan Stanley.

Mezi nejztrátovější tituly dnes patřil ČEZ (-1,38 %), který snad nejvíce doplatil na odpolední výprodeje a také Zentiva (-1,05 %), která se dostala téměř na 1 000 korun, tam se ale investoři rozhodli, že je to správná doba na vybírání zisků po téměř dvoutýdenním posilování z ceny kolem 800 korun. Více než jedno procento v mínusu pak dnešní den skončil také Pegas Nonwovens (-1,15 %).

Americké trhy dnes samozřejmě otevřely v mínusu po zveřejnění indexu spotřebitelské důvěry, v průběhu dne se však vývoj díky dobrým předpovědím hospodaření zemědělské společnosti Monsanto obrátil a před osmou hodinou našeho času jsou všechny nejdůležitější indexy mírně v plusu (DJIA +0, 13 %, S&P 500 +0,44 %, NASDAQ +0,62 %).

Zdroj: Fio, Patria, Bloomberg, BCPP

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.