Středa 12. prosince. Svátek má Simona.

BIG EXPERT – Špatné zprávy z Ameriky i z Evropy

Konec července byl ve znamení špatných zpráv. Ani v srpnu se situace nezměnila. Americká ekonomika zpomaluje a akcie padají i v Praze.

České akcie

Dušan Jalový
, UniCredit Bank Czech Republic

Vidíme to všude v obchodech a teď i na burze nejenom v zahraničí, ale i na té naší malé pražské… ano, je to summer sale! Bude tento výprodej pokračovat anebo se máme obávat něčeho většího? Odpověď je tentokrát ne na straně manažerů, investorů a spotřebitelů, odpověď musí přijít ze strany politiků. Firmy a jednotlivci se s krizí již vyrovnali, teď záleží na tom, jakou odpovědnost přijme politické spektrum za státní dluhy, které nasekaly především socialistické vlády.

Ale zpět k tématu… současná situace není nijak dobrá, ale zároveň to není konec světa. Akcie dobře spravovaných firem lze při výrazných poklesech jako vidíme tento týden kupovat. V Praze vidíme zajímavou situaci, kdy Telefonica a Philip Morris neustále posiluji, i když firemní výsledky tomu neodpovídají a neustále klesá profit. To do budoucna znamená nižsí dividendy. Zvážil bych prodej těchto akcií a připravil si finance na nákup zajímavějších titulů do budoucna.

 

 

Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta, X-Trade Brokers

Konec července a začátek srpna nepřinesl nic než špatné zprávy. Zveřejnění výsledků tempa růstu americké ekonomiky uhasilo v investorech i ty poslední zbytky optimismu ohledně dalšího vývoje americké ekonomiky. Ta zpomaluje a nevytváří téměř žádná pracovní místa, což je přesný opak toho, co ještě před pár měsíci očekával nejen trh samotný, ale především americká centrální banka, která nyní znovu uvažuje o dalším monetárním stimulu. Na druhé straně Atlantiku pak i nadále řádí dluhová krize, která vstoupila do zcela nové fáze, když se z malých ekonomik (Řecko, Irsko, Portugalsko) rozšířila na samé jádro eurozóny – Španělsko a Itálii. Obě země nyní platí za desetileté půjčky více než 6 %, což je například v Itálii nejvíce od roku 1997. Země, která platila již v minulém roce na úrocích více, než kolik činí její rozpočtový deficit, je tak nucena čelit dalšímu růstu nákladů na obsluhu dluhu, což ji přibližuje nebezpečně blízko dluhové spirále, ve které uvízlo již Řecko, Irsko i Portugalsko. Jak Itálii, třetího největšího dlužníka na světě, zachránit zatím ale nikdo neví, a tak investoři i politici se zatajeným dechem pouze sledují, jak se důvěra v italské bondy postupně vytrácí.

Jediná dobrá zpráva, dohoda o navýšení dluhového stropu v USA, která odvrátila hrozbu okamžitého bankrotu USA, je pak ve skutečnosti dobrou jen zdánlivě. Krátkodobá rizika, spojená s neschválením dluhového stropu, sice zmizela, ta dlouhodobá však úměrně vzrostla. Spojené státy začnou v srpnu trhy zaplavovat novým dluhem a poté, co Fed přestal s dodáváním likvidity na dluhopisový trh, bude více než zajímavé sledovat, jak se soukromý sektor s tímto nabídkovým šokem popere. Spojené státy dluh určitě prodají. To samé však nemusí platit o všech evropských zemích, na jejichž dluh se investoři dívají skrz prsty a jejichž dluhopisy v konkurenci těch amerických nemusí obstát.

Situace tak až nápadně připomíná loňské léto. Tehdy se nervózní trhy podařilo uklidnit až druhým kolem kvantitativního uvolňování v USA. Další monetární stimul tak možná již klepe na dveře.

 

 

 

 


Titul

 


Cena


1. 8.


Odhady pro období 1 měsíc


Odhad pro období 6 měsíců

 

Atraktivita *)


Odhady **)

koupit/prodat

 

Atraktivita *)


Odhady **)

koupit/prodat

PHILIP MORRIS ČR

10 100

25


2/0

8


2/1

TELEFÓNICA O2 C.R.

428,9

17


2/0

-33


1/5

VIG

894,5

0


1/1

58


6/0

CETV

324,5

0


1/1

50


4/0

UNIPETROL

172,4

0


1/1

17


2/0

KOMERČNÍ BANKA

3 820

-8


0/1

50


5/0

ČEZ

862

-8


0/1

33


3/0

ERSTE GROUP BANK

805

-17


1/3

67


6/0

NWR

226

-17


0/2

58


5/0

FORTUNA

115,5

-17


0/2

42


3/0

 

Ukazatel


Hodn.

1. 8.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.