Úterý 24. listopadu. Svátek má Emílie.

Špatně vypočtená RPSN bude znamenat vrácení úroků

Investice 15.08.2016 | 12:35 0 Komentářů

Dalších žalob se můžou dočkat úvěrové firmy, které do smluv uvedly špatně vypočtenou RPSN. Nejvyšší soud rozhodl, že v těchto případech musí být klientům vrácena drtivá většina již zaplacených úroků.

Rozhodl tak v zásadním sporu, který se vleče již dva a půl roku. Klienti úvěrových společností tak mají naději na vrácení desíte tisíc korun zaplacených na úrocích. Druhou stranou budou samy úvěrové společnosti, které budou bránit miliardy korun.

Červencový rozsudek Nejvyššího soudu se vztahuje ke sporu, v němž úvěrová společnost Essox z finanční skupiny Komerční banky zažalovala klienta, který jí přestal splácet půjčku na auto. Žalovaný klient ale přešel do protiútoku a požadoval vymazání zhruba 80 tisíc korun, které po něm firma požadovala jako splátku nezaplacených úroků. Využil toho, že jak Česká obchodní inspekce, tak třeba finanční arbitr už o smlouvách Essoxu z let 2011 až 2013 rozhodli, že obsahují špatně vypočtenou RPSN.

Takové pochybení, uplatní-li jej spotřebitel u věřitele, zákon striktně sankcionuje tím, že pokládá spotřebitelský úvěr od počátku za úročený ve výši diskontní sazby platné v době uzavření smlouvy uveřejněné Českou národní bankou,“ píše Nejvyšší soud v rozsudku.

Zdroj: Aktualne.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.