CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

16. 03. 2015

0 komentářů

Spanilá jízda dolaru pokračuje a bude tomu tak až do středečního Fedu

 


 

V tomto týdnu udá směr dalšímu obchodování především další zasedání Fedu. Propad eura a zisky dolaru souvisí primárně s rozevíráním měnových politik v USA a v eurozóně. Zatímco evropská část hádanky se zdá být v tuto chvíli rozluštěná (tisk 60 mld. euro/měsíčně do září 2016), politika amerického Fedu zůstává nejistá. Otázkou je, kdy a jak rychle začne Fed zvyšovat úrokové sazby.

Na tomto zasedání pravděpodobně Fed odstraní ze svého komentáře frázi, že bude při normalizaci měnové politiky „trpělivý“. Tím si otevře dveře k tomu, aby eventuálně mohl začít zvyšovat úrokové sazby již na červnovém zasedání.Ve většině dalších komentářů se ale bude guvernérka Janet Yellenová snažit tyto sázky spíše mírnit. Pravděpodobně bude poukazovat na to, že i když pracovní trh dál překonává očekávání pozitivně, tak inflace naopak zůstává pod prosincovými odhady Fedu. Extrémně citlivé budou trhy na jakékoliv přímé zmínky ohledně silného dolaru, který je v tuto chvíli primárním proti-inflačním faktorem. Začíná se také pomalu zakusovat do výkonu amerických nadnárodních korporací – přibližně dvě pětiny zisků podniků v S&P 500 je ze zahraničí (v cizích měnách to však je méně). Silný dolar může vést část centrálních bankéřů k tomu, že přehodnotí své sázky na růst úrokových sazeb a mediánové odhady pro konec tohoto i příštího roku půjdou dolů.

Sečteno podtrženo Janet Yellenová se pokusí trhům naservírovat relativně vyvážený koktejl názorů. Je ale otázkou, zda se jí podaří odradit eurodolar od testování parity. K tomu ostatně může dojít ještě v první polovině týdne – tedy než FOMC ve středu večer zasedne.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Komentář k akciovým trhům: Investoři by měli zůstat velmi selektivní

Buffettův valuační indikátor globálních akciových trhů je nyní na úrovni 111 %. Tato hodnota výrazně převyšuje úroveň dlouhodobého mediánu s hodnotou 87 % a je dokonce poměrně výrazně i nad další klíčovou úrovní dlouhodobého mediánu plus jedné směrodatné odchylky s hodnotou 105 %. Globální akciové trhy jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024

„Zelené akcie“ doplácejí na vysoké úrokové sazby

Zelené akcie čelí zvýšenému tlaku už od chvíle, kdy se po příchodu vakcín proti covidu zotavily komodity a následně vzrostla inflace na nejvyšší úroveň od 70. let. Letošní rok jim měl přinést úlevu. Na jeho počátku promítal trh do cen očekávaný značný pokles sazeb (počítalo se, že Fed […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

08. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *