Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Španělský premiér Mariano Rajoy dnes oznámí rozpočet na rok 2013

InvesticeMakro 27.09.2012 | 16:01 0 Komentářů

Očekává se, že španělský premiér Mariano Rajoy dnes zveřejní rozpočet na rok 2013, ve kterém budou patrné vládní škrty a reformy s jasným cílem snížit deficit na 4,5 %. Španělská centrální banka včera oznámila, že růst ve třetím čtvrtletí výrazně poklesl. To vyvolává otázky, zda španělská ekonomika dosáhne tento rok plánovaného 6,3% růstu, když předpokládá významný pokles daňových příjmů. To by pro Španělsko mohlo znamenat potřebu ještě dalších razantnějších škrtů (komentář Alpari).

Situace je pro Španělsko, kde jsme již tento týden mohli zaznamenat násilné protesty, špatná a začíná se podobat tomu, čeho jsme byli nedávno svědky v Řecku – nedodržení stanoveného rozpočtového deficitu, neuvěřitelně vysoká nezaměstnanost a nulový růst. Ve Španělsku můžeme tedy očekávat dlouhou recesi s tím, že to nejhorší teprve přijde.

Zaznamenali jsme také protesty v Řecku, když vláda oznámila další škrty ve výši 11,5 mld. eur, aby získala další balíček finanční pomoci. Pokud Řecko příslib od Troiky (Evropské centrální banky, Evropské komise a Mezinárodního měnového fondu) dostane, bude záležitost předána dál k projednání ministrům financí během schůze konané 8. října a potom bude podepsána na následujícím summitu konaném o 10 dnů později.

James Hughes, Chief Market Analyst společnosti Alpari

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.