Pátek 27. listopadu. Svátek má Xenie.

Španělský dluh straší burzy, akcie prohloubily propad

Investice 05.04.2012 | 14:25 0 Komentářů

Po středeční neúspěšné aukci vzrostly úroky také na francouzských dluhopisech

Londýn – Akcie na hlavních burzách v západní Evropě neudržely ranní růst a vrátily se k poklesu. Dolů je táhla především nervozita kolem problémů eurozóny, která se projevuje růstem rizikové přirážky u španělských, ale i francouzských státních dluhopisů.
Celoevropský index FTSEurofirst 300 kolem poledne ztrácel 0,3 procenta. Ještě ráno přitom o stejnou hodnotu posiloval, což analytici přisuzovali korekci hlubokého propadu z předchozího dne. Také akcie bank, které ještě ráno solidně rostly, začaly později klesat.
Důvodem je výsledek středeční aukce španělských státních dluhopisů, o které byl mnohem slabší zájem, než se čekalo. Země plánovala prodat dluhopisy za 3,5 miliardy eur, prodala však papíry jen za 2,6 miliardy eur.
Investoři se opět vyhýbají španělským dluhopisům
Slabá poptávka posunula vzhůru úroky, které musí Madrid věřitelům platit. Ty se u desetiletých dluhopisů vyšplhaly na 5,79 procent, což je blízko výšinám, do jakých se vyšplhaly na přelomu roku, než Evropská centrální banka napumpovala do žil evropského bankovního systému bilion eur.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.