Pondělí 06. prosince. Svátek má Mikuláš.

Špaček: Česká národní banka byla v měnové politice odvážnější

InvesticeMakro 10.04.2019 | 14:36 0 Komentářů

Evropská centrální banka na svém dnešním zasedání podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na 0 %, zápůjční sazbu na 0,25 % a depozitní sazbu na -0,4 %.Rozdíl mezi českou repo sazbou (v současnosti 1,75 %) a depozitní sazbou ECB tak zůstává na nejvyšší úrovni od ledna 2002, tedy na více než sedmnáctiletém maximu. Evropská centrální banka pravděpodobně promeškala dobu, kdy mohla  zvyšovat sazby. Nyní, kdy se Itálie, Francie či Německo pohybuje na hranici recese, se je už ECB zvýšit neodváží.

Česká národní banka byla v měnové politice odvážnější, kvůli externím faktorům sazby už asi nezvýší, ale snížit se je rovněž nechystá. Domníváme se tak, že rekordní rozdíl krátkodobých sazeb v ČR a eurozóně tak zůstane ještě nějakou dobu zachován. Jde o relativně pozitivní zprávu pro české střadatele i české banky – ačkoliv jim to v čase tříprocentní meziroční inflace asi nepřipadá. A také je to negativní zpráva pro střadatele i banky v eurozóně, kteří to však vědí už od června 2014, kdy depozitní sazba v eurozóně poprvé klesla do záporných hodnot na -0,10 %, a pak šla ještě níže.

Pro nás bude  zajímavé sledovat, zda toto opatření bude slábnoucím ekonomikám eurozóny stačit, nebo ECB sáhne i k dalším netradičním krokům typu další vlny kvantitativního uvolňování. Ty by totiž mohly pozitivně nakopnout nejen eurozónu, ale přes zahraniční obchod podpořit i naší ekonomiku.

Michal Špaček,
Portfolio manažer NN Investment Partners

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.