Čtvrtek 29. října. Svátek má Silvie.

Soukromí dopravci by měli platit za užívání nádraží

Investice 10.11.2011 | 15:50 0 Komentářů

Ministr Dobeš si myslí, že péče o nádraží je pro České dráhy v soutěžích hendikep

Praha – Využívání nádražních budov by v budoucnu měla řešit nádražní taxa, kterou by po otevření trhu platili jednotliví dopravci. Na dnešním Žofínském fóru to řekl ministr dopravy Pavel Dobeš. Nádraží v současnosti vlastní a spravuje jediný dopravce – České dráhy.
Podle Dobeše nebylo rozdělení státních drah na Správu železniční dopravní cesty (SŽDC) a České dráhy šťastné. Drahám zůstalo zhruba 900 nádražních budov, jejichž provoz a opravy musí financovat. Bez vyřešení tohoto handicapu národního dopravce není možné srovnávat cenu jízdného ČD a alternativních dopravců, doplnil ministr.

Na problematiku vlastnictví nádražních budov dlouhodobě upozorňují železniční odboráři. Pro potřeby Českých drah jako dopravce jsou tyto stavby naddimenzované, protože drahám bohatě stačí pokladna pro prodej lístků, soudí předseda Odborového sdružení železničářů (OSŽ) Jaroslav Pejša. Podle OSŽ by měly být tyto majetky převedeny do vlastnictví Správy železniční dopravní cesty jako součást drážní infrastruktury.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.