Pátek 04. prosince. Svátek má Barbora.

Soud vydal návod, jak se bránit fintě splátkových firem

Investice 15.10.2010 | 15:40 0 Komentářů

Nové sedmero Ústavního soudu ukazuje, jak nakládat s častou zbraní splátkových firem.

Brno – Lidé, kteří dobrovolně podepisují rozhodčí doložky, se vědomě vzdávají svého práva na ochranu od nezávislého soudu. A nemohou si pak stěžovat ani u nejvyšší soudní instance v Česku.
Verdikt ústavních soudců nad konkrétním případem, který se může často stát například kterémukoliv klientovi splátkových firem, zní jasně. Ale aby lidé, kteří se pasti rozhodčích doložek bojí, nebyli tak úplně bezbranní, vydal Ústavní soud v nálezu o tomto případu návod, jak se bránit.
Ústavní soudci připomněli, že existuje ze zákona sedm možností, jak rozhodčí doložku zrušit. Dovedla je k tomu stížnost muže, který nebyl spokojen s tím, že musí splátkové firmě zaplatit přes 270 tisíc korun za úroky z pozdního splácení půjčky.
Je to soukromá věc
Muž poslal na Ústavní soud stížnost, podle které bylo porušeno jeho právo na spravedlivý proces, když se nijak nemohl bránit proti rozhodnutí rozhodce. „Rozhodce byl v mém sporu samozvaný, neměl jsem možnost jakékoliv obrany, celá záležitost se projednala bez mé přítomnosti,“ uvedl muž.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.