Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

Soud prohlásil úpadek dluhopisového mága Tomáše Bárty. A povolil mu oddlužení

Tomáš Bárta dluží věřitelům 134 milionů korun a jeho společnost EMTC dluží dalších 800 milionů korun. V pondělí rozhodl městský soud v Praze o úpadku Tomáše Bárty a současně mu povolil oddlužení. Peníze věřitelů, kteří mají nyní 60 dní na přihlášení pohledávek, se tak mohou ocitnout v ohrožení. Informoval o tom server Rizikovedluhopisy.cz.

Podmínkou pro oddlužení je mimo jiné poctivý záměr dlužníka a jeho schopnost splácet měsíčně alespoň 1089 korun insolvenčnímu správci a stejnou částku věřitelům. Pokud tyto povinnosti splní, soud dlužníka osvobodí od placení zbytku pohledávek.  Podle Bárty se uvedené částky 134 milionů na jeho osobních dluzích a 800 milionů za společnost EMTC kryjí v rozsahu 65 milionů. Jedná se o ručení Bárty za vydané dluhopisy. „Návrh na oddlužení byl z mé strany podán a jeho cílem je zejména zajistit zpeněžení především nároků vůči Bohemia Energy Entity ve prospěch věřitelů mých a věřitelů mých společností,“ uvedl Bárta.

„O poctivém záměru podnikatele Bárty lze přinejlepším spekulovat. Jeden z jeho nejvyšších závazků v hodnotě 37,4 milionu korun jde totiž za společností Coverage, kde je Bárta jednatelem. Sám sobě tedy v minulosti zapůjčil téměř 40 milionů,“ podotýká Eliška Skřivanová ze serveru Rizikovedluhopisy.cz. Skřivanová upozorňuje, že by se mohlo jednat o precedens pro nepoctivé podnikatele, kteří se budou snažit vyhnout povinnosti platit své závazky.

„Paní Skřivanová zjevně nečetla můj návrh na oddlužení, v němž se uvádí, že mým předpokladem je uspokojení věřitelů v plném rozsahu nikoliv formou vydělaných finančních prostředků, ale především zpeněžením majetku prostřednictvím insolvenčního správce. Hodnota toho majetku je pak v příloze návrhu na oddlužení uvedena předpokládanou částkou 1,3 miliardy korun,“ zareagoval Bárta.

Zdroj: iDNES.cz

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.