Sobota 19. září. Svátek má Zita.

Soud přehodnotí sankci Samsungu vůči Applu

Investice 19.05.2015 | 11:23 0 Komentářů

Americký odvolací soud dnes potvrdil nezákonné okopírování některých patentových prvků telefonů iPhone. Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics tak prohrál soud s americkým konkurentem Apple. Nicméně nařídil nižšímu soudu, aby přehodnotil část odškodného ve výši 930 milionů dolarů (22,5 miliardy Kč), které má podle rozhodnutí z roku 2012 Apple od Samsungu získat.

Odvolací soud v pozorně sledovaném procesu dospěl k závěru, že Apple nemůže požadovat odškodné za kopírování celkového vzhledu iPhonů. Celkové odškodné by se tak v důsledku tohoto rozhodnutí mohlo snížit až o 382 milionů dolarů (zhruba devět miliard Kč).

Někteří pozorovatelé podle agentury Reuters považují tento právní spor za snahu společnosti Apple omezit rozmach chytrých telefonů využívajících konkurenční operační systém Android. Ten funguje na mnoha smartphonech a používá jej mimo jiné i Samsung.

Samsung ve svém odvolání uvedl, že stanovené odškodné je příliš vysoké. Některé prvky, na jejichž kopírování si Apple stěžoval, označil za „základní“. Podle Applu se ale Samsung jen snaží bagatelizovat „nestoudné kopírování“ vzhledu iPhonů.

Samsung a Apple vedly zhruba tři roky po celém světě soudní spory, ve kterých se vzájemně obviňovaly z porušování patentů nutných pro výrobu chytrých telefonů a dalších mobilních zařízení. Loni v srpnu se podniky dohodly na ukončení patentových sporů ve všech zemích s výjimkou Spojených států.

Samsung se v roce 2012 stal největším výrobcem chytrých telefonů na světě. Z první příčky sesadil právě svého amerického rivala Apple. Právní bitvu mezi podniky v dubnu 2011 odstartoval Apple, když obvinil Samsung, že „otrocky“ kopíruje jeho přístroje iPhone a iPad.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.