Středa 16. června. Svátek má Zbyněk.

Soud poslal do konkurzu další Mičánkovu firmu Less & Timber

Investice 23.04.2014 | 17:10 0 Komentářů

Konkurz by podle Jana Mičánka nemusel mít vliv na zaměstnance Less & Timber, věřitelé i správkyně chtějí zachovat provoz firmy.

Soud poslal do konkurzu další Mičánkovu firmu Less & Timber

Praha – Krajský soud v Praze poslal ve středu do konkurzu další část někdejšího lesnického impéria, společnost Less & Timber, která provozuje závody na zpracování dřeva.

Podle majitele zkrachovalého holdingu Less Jana Mičánka banky nepřistoupily na navržený reorganizační plán.

Rozhodnutí soudu by podle něj nemuselo mít dopad na zaměstnanost, protože zajištění věřitelé a správkyně mají zájem podnik dál provozovat.

V úterý se v konkurzu ocitla také někdejší největší tuzemská lesnická společnost Less & Forest.

Investor na obzoru

„Lidé by to teoreticky neměli ani poznat,“ řekl k možným dopadům na zhruba tři stovky zaměstnanců Less & Timber Mičánek. Je ale podle něj otázkou, zda se najde investor, s nímž by souhlasily banky. Podle Mičánka nicméně zůstal jeden, který má zájem za stejných podmínek firmu koupit i v konkurzu.

Horší dopad by tak měl mít konkurz v případě firmy Less & Forest, jejíž zaměstnanci mají být propuštěni.

Dlužník v reorganizačním plánu navrhl restrukturalizaci pohledávek věřitelů spočívající v prominutí části dluhů včetně jejich příslušenství nebo v odkladu jejich splatnosti a prodej majetkové podstaty prostřednictvím vkladu do nově založené společnosti Nový Timber.

Banka Citibank Europe, jež podala insolvenční návrh, ale tvrdí, že dlužník dezinterpretoval některé skutečnosti kolem sestavování plánu nebo v něm operoval s prohlášením zajištěného věřitele, které bylo odvoláno. Výhrady měla i ke smlouvě o koupi cenných papírů firmy Nový Timber uzavřené se společností Ojgar.

Dluhy 2,17 miliardy

Less & Timber byl členem skupiny Less, která zajišťovala zakázky pro Lesy ČR. Podle informací ze začátku insolvenčního řízení dlužily firmy skupiny Less bankám za poskytnuté úvěry téměř 2,17 miliardy korun. Měly také závazky z faktoringových smluv zhruba 311 milionů a závazky z bankovních záruk přibližně 493 milionů korun.

Soud nejdříve poslal do úpadku Less a.s. a Less & Forest. Insolvenční návrhy podal Mičánek, nikoli věřitelé. V případě Less & Timber se na soud obrátila Citibank Europe a dlužník se poté k jejímu návrhu připojil. Less & Timber v tuzemsku vlastní tři pily, v roce 2012 firma dosáhla obratu 1,36 miliardy korun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.