Neděle 29. listopadu. Svátek má Zina.

Soud: Část dálnice D1 se mohla stavět nezákonně

Investice 07.12.2009 | 15:19 0 Komentářů

Soud zrušil územní rozhodnutí pro část dálnice D1 z Přerova do Lipníka nad Bečvou

Brno – Úřady postupovaly při vydání územního rozhodnutí pro čtrnáctikilometrový úsek dálnice D1 z Přerova do Lipníka nad Bečvou nezákonně. Nejvyšší správní soud nyní potvrdil, že rozhodnutí, kterým byla povolena trasa dálnice, neplatí.
Stavbu 14 kilometrů dálnice rozhodnutí nejspíš nezabrzdí, protože se má začít stavět až v roce 2011. Verdikt je přesto důležitý: jasně říká, jak mají úřady postupovat při zjišťování, zda budoucí dálnice nepoškodí vzácné živočichy a rostliny.
Soud totiž řekl, že pro další podobné případy povolování silnic a dálnic v Česku platí to, že územní rozhodnutí na stavbu dálnice v Česku nemůže být vydáno dříve, než je rozhodnuto o výjimce, která má právě chránit rostliny a živočichy v trase silnice. Praxe je v Česku zatím spíše opačná.
Nezákonné rozhodnutí
Soud posuzoval případ rozhodnutí pro dálnici D1 z Přerova do Lipníka nad Bečvou. Výstavba tohoto úseku má podle Ředitelství silnic a dálnic začít v roce 2011. Už ale v roce 2004 vydal stavební úřad v Lipníku nad Bečvou územní rozhodnutí o umístění stavby, tento verdikt navíc potvrdil Krajský úřad v Olomouci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.