CZK/€ 25.320 +0,18%

CZK/$ 23.408 +0,56%

CZK/£ 29.523 +0,28%

CZK/CHF 25.813 +0,21%

23. 03. 2022

0 komentářů

Současný dopad krize na ceny elektřiny a plynu v EU

 


 

Již v předválečném období se v Evropě zhoršila energetická situace, což vedlo ke zdražení elektřiny, potravin a zásobování pro jednotlivce i podniky. Dnešním světem, respektive Evropou, otřásá válka a stále vyšší ceny spojené s obavami, že konflikt povede k narušení dodávek energie. Evropský region je postižen mnohem více než USA, protože je silně energeticky závislý na Rusku.

V roce 2021 Evropská unie dovezla z Ruska 155 miliard metrů krychlových zemního plynu, což představuje přibližně 45 % dovozu plynu do EU a téměř 40 % celkové spotřeby plynu.

Objem dovozu plynu do EÚ. (Zdroj: www.iea.org)

Současná situace u klíčového dodavatele – Ruska

Německý kancléř Olaf Scholz prohlásil, že ruské dodávky jsou v současné době nezbytné pro energetickou bezpečnost Evropy. Podle všeho je to pro EU skutečně zásadní otázka. V současné době je situace taková, že dodávky plynu, uhlí a ropy byly vyňaty ze sankcí, které se západní země rozhodly uvalit na Rusko. EU si vytvořila energetickou závislost na Rusku a podle německého spolkového kancléře se region bez dodávek z Ruska neobejde. Probíhající konflikt již zvýšil ceny energií na rekordní úroveň a v EU se hovoří o hluboké energetické a hospodářské krizi.

REKLAMA

Uvalení sankcí na dovoz energetických surovin z Ruska by bylo problémem téměř pro všechny evropské země. V Německu by se to mohlo týkat až více než 2/3 německých průmyslových podniků. Rostoucí ceny jsou obrovskou zátěží a podle průzkumu Německého hospodářského institutu (IW), který byl proveden v prvním týdnu války mezi 200 podniky, 62 % z nich očekává, že se náklady v důsledku vyšších cen energií výrazně zvýší.

Další zemí, která silně pocítila nárůst cen energetických komodit, je Itálie. Jejich ocelárny musely odstavit elektrické pece a rybáři zůstávají v přístavech kvůli obrovskému nárůstu cen ropy. Itálie je v současnosti závislá na ruském zemním plynu a za posledních 10 let se jeho dovoz zvýšil z 27 % na 43 %. Přibližně 40 % elektřiny se vyrábí ze zemního plynu, který pochází převážně z Ruska.

Velká Británie má smělé plány a vzhledem k dnešní situaci plánuje do konce letošního roku přestat dovážet ropu a plyn z Ruska. Premiér země prohlásil, že je třeba zvýšit výrobu větrné energie a investovat do obnovitelných zdrojů energie. V roce 2021 Spojené království dovezlo z Ruska ropu v hodnotě 4 miliard liber.

Správnou cestou pro evropské země je diverzifikace zdrojů a investice do zelené energie. Dnes se hovoří o špatných rozhodnutích států „po Krymu“. Tehdy jsme si měli uvědomit naši závislost na Rusku, na které se Putin také spoléhal, když napadl Ukrajinu.

Lucía Žárská, hlavní analytička společnosti ProfitLevel

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Analýza: Zpátky do reality – pravidelný příjem v roce 2024

Investování za účelem dosažení pravidelného příjmu se oproti předpandemické době nízkých úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování radikálně změnilo. Poprvé po mnoha letech může být úrok na peněžním vkladu lákavou alternativou. „Uložení“ peněz v ultradefenzivní hotovosti však obnáší vlastní rizika a nenabízí žádnou příležitost ke kapitálovému zhodnocení. Rok […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024

Komentář k akciovým trhům: Investoři by měli zůstat velmi selektivní

Buffettův valuační indikátor globálních akciových trhů je nyní na úrovni 111 %. Tato hodnota výrazně převyšuje úroveň dlouhodobého mediánu s hodnotou 87 % a je dokonce poměrně výrazně i nad další klíčovou úrovní dlouhodobého mediánu plus jedné směrodatné odchylky s hodnotou 105 %. Globální akciové trhy jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024