CZK/€ 24.355 -0,02%

CZK/$ 22.601 -0,07%

CZK/£ 28.423 +0,07%

CZK/CHF 25.809 +0,10%

26. 03. 2009

0 komentářů

SOS ORCO: Změna vedení firmy je nevyhnutelná

 


 

„Dosud jsme se vždy snažili hovořit mírně a se snahou o dohodu, nechtěli jsme zbytečně zvyšovat napětí. Ale změna situace nás nutí prohlásit, že na valné hromadě na konci dubna budeme požadovat naprostou a důslednou změnu vedení firmy,“ uvedl předseda sdružení SOS Orco Luboš Smrčka.

Společnost ORCO uvedla, že důvodem žádosti je potřeba získat čas pro jednání s věřiteli a potencionálními investory, tedy na finanční restrukturalizaci společnosti.

Podle slov Luboše Smrčky má však žádost o soudní ochranu přinejmenším dvě možná vysvětlení. Podle prvního je situace firmy opravdu natolik vážná, že jde o nezbytný krok k tomu, aby nedošlo k jejímu okamžitému zhroucení.

„Nelze to vyloučit, ostatně neustálé oddalování zveřejnění výsledků společnosti za loňský rok tomu také nasvědčuje. Avšak neumíme si představit, že by k tak razantnímu zhoršení situace, jaké nastalo během posledních několika měsíců, mohlo dojít bez toho, že by se management dopustil celé série – slušně řečeno – neomluvitelných pochybení,“ uvedl Luboš Smrčka.

V takovém případě však SOS ORCO upozorňuje, že jednání s věřiteli a investory v situaci soudní ochrany je nutně nevýhodné a společnost bude ve slabém postavení vůči svým partnerům: „Současné vedení tak přiznalo svoji fatální porážku a odchod je asi nejčestnější způsob řešení situace. Hlavní jednání o záchraně společnosti ORCO by měl vést nový management, který bude důvěryhodný pro akcionáře, investory i finanční instituce.“

REKLAMA

Za možné vysvětlení žádosti o soudní ochranu ale považuje Luboš Smrčka také pokračování snahy managementu o zastavení obchodování akciemi ORCO na veřejných trzích. „Minulý pokus o zastavení obchodů vedení většiny trhů, kde jsou akcie ORCO kotovány, odmítlo s tím, že management společnosti nedokázal čestně obhájit svůj požadavek. Soudní ochrana před věřiteli je v tomto smyslu pádným argumentem,“ poznamenal Luboš Smrčka. Pražská burza zastavila obchody nejméně do pátku, čeká však na další informace od emitenta.

Smrčka také dodává, že růst ceny v posledních dnech, kdy v Praze dosáhly akcie ceny vyšší než 157 korun za kus a to při relativně velkých objemech obchodů, ukazuje na snahu některých investorů zvýšit svůj podíl před valnou hromadou na konci dubna.

„Nemohu mluvit za naše jednotlivé členy, ale nevím o tom, že by některý z nich posiloval svoje pozice. Naše sdružení se soustřeďuje spíše na organizování drobných akcionářů do akceschopné skupiny, jako sdružení nedisponujeme žádnými prostředky k tomu, abychom získávali vyšší podíl ve firmě,“ uvedl Luboš Smrčka.

REKLAMA

Jako zástupci drobných akcionářů se mu ale snaha o zastavení obchodování s akciemi a dluhopisy společností naprosto nelíbí, protože úkolem trhů není znemožňovat obchody, ale naopak je umožňovat a to bez ohledu na situaci: „Trh má umožnit vstup do firmy, má ale také držet prostor pro exitování z investice a to bez ohledu na to, zda se takový fakt právě někomu hodí nebo nehodí.“

Sdružení minoritních akcionářů SOS ORCO nyní disponuje investory se zhruba deseti procenty podílu na majetku ORCO a stále se objevují další. Sdružení předpokládá, že na dubnové valné hromadě bude jeho zástupce disponovat asi dvaceti procenty hlasů. Původním cílem bylo především získávat reálné a pravdivé informace o vývoji ve společnosti ORCO Property Group, po posledních dnech ale sdružení prohlašuje, že prioritním cílem je výměna managementu firmy, zásadní restrukturalizace společnosti a další rozvíjení její činnosti.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *