Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Sobotka s Babišem se přou kvůli státní miliardě pro Paskov

Investice 02.04.2014 | 18:15 0 Komentářů

Díky dotaci by OKD provozovalo ztrátový Důl Paskov o dva roky déle a stát by získal čas pro hledání nových investorů do regionu.

Sobotka s Babišem se přou kvůli státní miliardě pro Paskov

Praha – Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce jednat s ministry za hnutí ANO, aby je přesvědčil o navrhované státní podpoře těžební společnosti OKD na náklady související s útlumem Dolu Paskov na Frýdecko-Místecku.

Lidi na severní Moravě podle něj není možné hodit přes palubu a je třeba získat čas, aby se odložilo propouštění téměř dvou tisíc horníků.

Bude ale nejspíš muset přesvědčovat i koaliční lidovce, protože ti ve středu, stejně jako hnutí ANO, státní podporu odmítli. Vláda bude o Dole Paskov jednat příští středu.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) v úterý navrhl, aby stát nesl náklady na útlum dolu ve výši 1,1 miliardy korun. Podmínkou je, že OKD bude na své náklady provozovat ztrátovou těžbu v dole o dva roky déle, než plánovalo, tedy do konce roku 2016, a že podporu schválí Evropská komise.

Oba koaliční partneři zatím návrh jasně odmítají. Podle Babiše privatizační smlouvy obsahují „zákaz kupujícího uplatňovat nárok na vynaložení prostředků ze státního rozpočtu v případě útlumu těžby pod sankcí“. „Takže v té smlouvě je jasně napsáno, že OKD nemá nárok na jakoukoliv pomoc, a já zásadně odmítám, že někdo si tady bere horníky za rukojmí,“ nechal se dnes slyšet na tiskové konferenci po jednání vlády.

Sobotka s Babišem nesouhlasí: „Já prostě odmítám paušální odmítání a zavrhování veškerých kroků, které by lidem v Moravskoslezském kraji pomohly. Tady je šance na to, aby se o dva roky odložilo propouštění skoro dvou tisíc horníků, pro které v tom regionu práce není,“ řekl ve středu Sobotka. S koaličními partnery chce proto jednat a hledat i další nástroje, jak zlepšit situaci na severní Moravě, která je podle něj z hlediska nezaměstnanosti kritická.

Podle Babiše není záruka, že někdo další v budoucnu nepřijde s podobným požadavkem. Navíc vlastník OKD podle Babiše na investici vydělal desítky miliard, a tak není důvod, aby dostával podporu. „Když zkrachuje Agrofert, tak všichni budou mít radost a taky mu nikdo nepomůže,“ podotkl. Zároveň znovu kritizoval „podivnou“ privatizaci, při níž bylo „plno majetku“ dáno zdarma. V době privatizace dolů byl přitom Sobotka ministrem financí.

Mládkův návrh podle Sobotky umožní získat čas na hledání nových investorů do regionu a vytvoření nových pracovních míst. „Především to řešení, které navrhuje ministr Mládek, zahrnuje podíl firmy, protože ty první dva roky, než vůbec budou jakékoliv státní peníze…, musí financovat majitel,“ řekl premiér, který dříve státní podporu firmě odmítal. „Teprve na konci celého toho procesu může být možný příspěvek státu,“ podotkl také.

Pokud se nakonec vláda pro Mládkův návrh vysloví, bude věc konzultovat s Evropskou komisí. Sobotka má za to, že by EK veřejnou podporu povolit mohla. „Chci připomenout, že v řadě zemí EU, pokud jde o útlum těžby černého uhlí, zejména pokud jde o hlubinné doly, tak je to proces, který je možný,“ poznamenal.

Prodloužení zaměstnaneckých úvazků v Dole Paskov se v příštích letech týká v průměru 1800 lidí. Návrh ministerstva podle Mládka souvisí s úsilím zabránit skokovému nárůstu počtu lidí bez práce v Moravskoslezském kraji. Podíl nezaměstnaných v kraji v únoru činil 10,9 procenta, bez práce tam na konci měsíce bylo 93 619 lidí. Jen letos v lednu do evidence Úřadu práce přibylo 3738 nezaměstnaných.

V Dole Paskov pracuje 2500 lidí. Celá společnost OKD má přes 12 000 zaměstnanců. Společnost New World Resources (NWR), která OKD vlastní, se sídlem v nizozemském Amsterdamu téměř ze dvou třetin vlastní mezinárodní investiční skupina BXR, v níž má zhruba poloviční podíl český podnikatel Zdeněk Bakala.  Nyní se Bakala chystá BXR opustit, ale podíl ve společnosti NWR si chce ponechat.

Upozornění vydavatele: Spoluvlastníkem firmy NWR je Zdeněk Bakala, který vlastní také Centrum Holdings, vydavatele deníku Aktuálně.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.