Čtvrtek 19. září. Svátek má Zita.

Sobotka s demisí počká. Chce ji Zemanovi předat až v polovině května

Investice 04.05.2017 | 15:01 1 Komentář

Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka chce formálně předat demisi vlády prezidentu Zemanovi až po jeho návratu z Číny. Tedy kolem 18. května. Už teď chce ale představit plán ČSSD jak rychle vyřešit vládní krizi.

Spolu s řešením krize chce Sobotka Zemanovi předložit analýzu zpochybňující podnikání Andreje Babiše. Mimo jiné Sobotka také oznámí, že sociální demokracie si přeje obnovu vlády současné koalice. Uvedl to mluvčí kabinetu Martin Ayrer.

Prezident Miloš Zeman se zatím k současné krizi vlády vůbec nevyjádřil.

Demise premiéra znamená pád vlády

Předseda dolní komory Jan Hamáček (ČSSD) s odkazem na rozbor sněmovní legislativy dnes řekl, že podle většiny ústavních právníků pád celé vlády. Vládní hnutí ANO však zatím nechává výklad ústavy na prezidentovi Miloši Zemanovi.

„V podkladu se praví, že s výjimkou jednoho komentáře k ústavě, který byl publikován, drtivá většina ústavních právníků se shoduje na tom, že demise předsedy vlády znamená demisi celé vlády,“ uvedl Hamáček. K takovému výkladu se kloní i šéf opozičního klubu TOP 09 a Starostů Michal Kučera a místopředsedkyně frakce ODS Jana Černochová.

„Výklad a tradice naší ústavnosti jasně nahrává tomu, že když se jedná o demisi, je to demise celé vlády, nikoli premiéra země,“ řekla.

Zdroj: ČTK, iHned.cz

Jeden komentář: “Sobotka s demisí počká. Chce ji Zemanovi předat až v polovině května”

  1. Radek napsal:

    Paráda. Takže nejdřív oznámí, že podá demisi do konce týdne, pak vyměkne…
    Nadto jsou kouzelné hrátky s ústavou. Může prezident přijmout demisi premiéra a nechat vládu vládnout dál? Miloš Zeman si ústavu od počátku vlády vysvětluje dost svérázně…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.