Pátek 27. listopadu. Svátek má Xenie.

Sníží ČNB úrokové sazby na minimum? Záleží na koruně

Investice 04.11.2009 | 13:30 0 Komentářů

Koruna oslabila, ČNB asi úrokové sazby nesníží

Praha – Bankovní rada České národní banky na svém čtvrtečním zasedání pravděpodobně nesníží základní úrokové sazby. Shoduje se na tom většina analytiků v dnešní anketě online deníku Aktuálně.cz.
„Někteří členové bankovní rady ČNB přitom poslední měsíc naznačovali potřebu uvolnění měnových podmínek,“ připomíná analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. „K tomuto uvolnění ale mezitím došlo prostřednictvím oslabení koruny proti euru o téměř čtyři procenta, což odpovídá snížení úrokových sazeb o celý procentní bod. ČNB tedy v listopadu podle mého mínění sazby nezmění,“ očekává.
Podle Sobíška si nicméně centrální bankéři nechají otevřené dveře pro snížení sazeb v prosinci pro případ, že by koruna opět posílila.
Podobný názor má také analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. „Změnu sazeb nečekáme především z toho důvodu, že česká koruna proti euru od poloviny září oslabila, což má pro ekonomiku výrazně větší pozitivní efekt než případné snížení měnověpolitických sazeb,“ říká. Možnost snížení sazeb ČNB ale přesto není vyloučena, protože centrální bankéři mohou mít obavy z opětovného posílení české koruny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.