Pátek 23. dubna. Svátek má Vojtěch.

Sněmovna schválila rozpočet se schodkem 40 miliard korun

Makro 20.12.2018 | 10:19 0 Komentářů

V době, kdy se ekonomice daří, schválila Poslanecká sněmovna státní rozpočet pro příští rok se schodkem 40 miliard korun. Rozpočet prošel díky hlasům ANO, ČSSD a KSČM. Opozice rozpočet tvrdě kritizovala.

Poslanci vyhověli návrhu předsedkyně rozpočtového výboru Miloslavy Vostré (KSČM), obce tak dostanou na opravy a stavby škol a nájemních bytů 600 milionů korun navíc. Na návrh Romana Onderky (ČSSD) přidali poslanci také 327 milionů na investice v sociálních službách.

Sněmovna podpořila jen změny na přesuny peněz v rámci rozpočtu navrhované rozpočtovým výborem a poslanci KSČM. Na sociální služby půjde o 200 milionů korun více a dalších 100 milionů korun na hasiče a policisty. Návrh na obědy zdarma na základních školách a pro předškoláky neprošel.

My jsme připravili dobrý rozpočet, rozpočet, který zohledňuje priority této vlády. Dáváme do investic téměř 80 miliard z národních zdrojů a podíváme-li se poctivě na ta čísla, tak je to nejvíc za posledních deset let,“ prohlásila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Opozice nenechala na rozpočtu nit suchou. Například Jan Skopeček (ODS) kritizoval rozpočet především kvůli navrhovanému schodku, který podle něj nemá v době růstu opodstatnění. Upozornil, že až přijde ekonomická recese, nebude dostatek peněz. „Byl by to dobrý rozpočet, kdyby za rok přišel konec světa,“ prohlásil předseda klubu TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.

Celkové výdaje jsou v rámci rozpočtu naplánovány ve výši 1,505 bilionu korun a příjmy 1,465 bilionu korun. Schválený rozpočet nyní míří k prezidentovi, který již přislíbil, že zákon o rozpočtu podepíše.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.