Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Služby drží náladu podnikatelů nad vodou

Investice 24.09.2012 | 16:11 0 Komentářů

Nálada v ekonomice měřená souhrnným indikátorem ekonomického sentimentu se v září podle údajů Českého
statistického úřadu meziměsíčně snížila o 0,2 bodu na –3,8 bodu. Stejnou hodnotu jsme viděli i v červenci. Důvěra podnikatelů se vlivem zlepšení ve službách a obchodě zvýšila. Spotřebitelé zůstávají i nadále v depresi. (Komentář GE Money Bank)

Největší optimisté zůstávají v říjnu stejně jako v minulých měsících v oblasti služeb. Sektor, který živí téměř dvě třetiny zaměstnaných v ekonomice, tak drží podnikatelskou důvěru nad bodem mrazu. Naproti tomu pesimismus, který trvá v průmyslu již půl roku, se v říjnu prohloubil, ačkoli tempo bylo od března nejnižší. Indikátor sentimentu v průmyslu se snížil oproti srpnu o 0,7 bodu a nyní se nachází na –9,7 bodech. Zhoršilo se hodnocení současné ekonomické situace a navíc průmyslníci očekávají snížení zaměstnanosti. Na druhou stranu poptávka se zdá být stabilizovaná, výrobní činnost by se proto neměla příliš měnit a růst by tak mohla produktivita. Nálada v průmyslu je negativně ovlivněna především skepsí v oblasti dobývání surovin. Zpracovatelský průmysl a energetika vidí situaci podstatně růžověji.

Nálada spotřebitelů klesla na –29,8 bodu (nejhorší hodnota od května letošního roku). V porovnání s krizovými léty 2008 a 2009, kdy spotřebitelé cítili situaci nejhůře na hodnotě –27,5, je tak jejich důvěra nižší. Spotřebitelé se bojí vývoje ekonomiky i jejich vlastní situace více než před měsícem. Navíc vyjádřili obavy z růstu cen. Není se co divit. Pravděpodobné další zvýšení daně z přidané hodnoty by dále mohlo jejich situaci ztížit.

Míra nezaměstnanosti v srpnu sice nerostla, většina odchozích z úřadu práce ale nenastoupila do zaměstnání. Na začátku roku byl vývoj nezaměstnanosti v tomto směru mnohem příznivější. Současná situace tak dopadá na náladu spotřebitelů a v říjnu na tom nic nezměnilo ani uvolnění napětí v souvislosti s dluhovou krizí.

Zářijová čísla dokreslila obrázek nálady v ekonomice za třetí čtvrtletí. V průměru se souhrnný indikátor pohyboval na –3,7 bodech. Ve druhém čtvrtletí to bylo –1,1 a v prvních třech měsících letošního roku +1,4 bodu.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.