Úterý 24. listopadu. Svátek má Emílie.

Služby a restaurace nezlevní, snížení DPH neprošlo

Investice 04.11.2009 | 13:01 0 Komentářů

Kvůli nižší DPH by stát přišel o pět miliard

Praha – Některé služby mohly od ledna 2010 zlevnit nebo přinejmenším nezdražit, pokud by poslanci schválili zákon snižující DPH u vybraných služeb s vysokou přidanou hodnotou práce. Zákon však ve středu ve sněmovně neprošel. Hlasovalo pro něj jen 50 poslanců – překvapivě napříč stranami. Snížení sazby podpořili hlavně komunisté, část ODS a lidovců, proti byla většina ČSSD.
Zatímco ministr financí Eduard Janota, exministr financí Miroslav Kalousek či někteří poslanci ODS snížení daně obhajovali, ČSSD oproti letošnímu jaru změnila názor a považuje snížení DPH za luxus, který si státní rozpočet nyní nemůže dovolit.
Snížená sazba DPH měla nově platit zejména na ubytovací a stravovací služby (kromě dodávání tabákových výrobků a alkoholických nápojů). Oproti původnímu návrhu by se tedy vztahovala nejen na restaurace, ale i další stravovací zařízení.
Do nižší sazby mohly nově spadat také kadeřnické a holičské služby a řada drobných oprav – konkrétně obuvi, koženého zboží, oděvů, bytového textilu a jízdních kol. Zlevnit mohly také knihy nahrané na magnetických a optických médiích. Na klasické tištěné knihy se nižší sazba DPH vztahovala už nyní.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.