Pondělí 26. července. Svátek má Anna.

Slunce má na Sahaře vyrábět elektřinu pro Evropu

Investice 16.06.2009 | 13:01 0 Komentářů

Připravuje se projekt solárních elektráren za 400 miliard eur

Mnichov/Praha – Dvacet velkých koncernů chce zásobovat německé domácnosti elektřinou ze Sahary. V červenci by mělo vzniknout konsorcium, které bude financovat projekt nazvaný Desertec za 400 miliard eur (více než 10 biliónů korun). Vést by jej měla významná světová zajišťovna Münchener Rück (známá více pod anglickým názvem Munich Re).
První proud ze severoafrické pouště přijde do Německa podle představ budoucích investorů za deset let. Informoval o tom v úterý německý deník Süddeutsche Zeitung.
Za šest hodin energie na celý rok
„Na světové pouště dopadne ze Slunce za šest hodin tolik energie, kolik lidstvo spotřebuje za jediný rok,“ poznamenal k tomu Gerhard Knies, fyzik, který se desetiletí angažuje v zápase na ochranu klimatu. Před časem se stal členem dozorčí rady nadace Desertec, jež má k přípravám saharského projektu blízko nejenom názvem.
„Dokážeme tak najednou vyřešit několik problémů: Ochranu životního prostředí, nedostatek vody a migraci obyvatel ze severní Afriky,“ doplnil ho šéf německé Společnosti Římského klubu Max Schön.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.