Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Slovní přestřelka mezi Athénami a Berlínem stupňuje tržní napětí

Investice 16.02.2012 | 12:14 0 Komentářů

Řecká detektivka má další napínavé pokračování. Trhy si momentálně lámou hlavu s tím, zda tří-áčkovým zemím (Finsku, Německu, Nizozemí) opravdu nedošla trpělivost a nechtějí Řecko vytlačit z eurozóny. Podle Financial Times mezi politiky těchto zemí roste přesvědčení, že by eurozóna zvládla neřízený bankrot Řecka odclonit. (Komentář ČSOB)

Tato víra může být založená na úspěchu posledních opatření ECB (tříleté repo-operace), které ale v případě ponechání Řecka na pospas nemusí stačit. Pokud by s řeckým státem padl i bankovní sektor (to je bez dalšího záchranného balíku pravděpodobné), ztráta úspor v bankách by mohla vyvolat runy na bankovní sektory ve slabších členských zemích eurozóny, především v Portugalsku. Pak by ECB ani nemusela stíhat tisknout nové peníze, banky by byly tlačené do nuceného prodeje aktiv, realizace ztrát a shánění nového kapitálu. Proto věřím, že Německo a celá skupina tří-áček nehraje tak ostrou hru a spíše blafuje, aby zvýšila psychologický tlak na řecké politiky.

Není ale divu, že vyostřená politická atmosféra trhy nenaplňuje klidem. Šéf euroskupiny sice po včerejší telekonferenci řekl, že věří v pondělní dohodu. Slovní přestřelka mezi Berlínem a Athénami však začíná být nepříjemně ostrá. Německý ministr financí otevřeně řekl, že by Řekové měli odložit volby, aby reformy mohla implementovat vláda bez volených politiků (tak jako v Itálii). Řecký protějšek mu odvětil, že takové urážky nesnese. V dusné atmosféře plné emocí a s vysokými sázkami není divu, že optimisti nejsou schopni využít zlepšující se podnikatelské nálady v USA ani mírnějšího propadu HDP v eurozóně na konci roku 2011. Do klíčového pondělního setkání ministrů financí eurozóny bude strach býkům dál svazovat nohy.

Jan Bureš, hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.