Čtvrtek 15. dubna. Svátek má Anastázie.

Slovensko se obává závislosti bankovních institucí na externích zprostředkovatelích

Již dvě zprávy o finanční stabilitě Národní banky Slovenska mluví o riziku závislosti bankovních institucí na externích zprostředkovatelích. Slovensko se obává závislosti na finančních zprostředkovatelích a poukazuje na silnou závislost Česka, kde tvoří externí zprostředkovatelé 65 procent distribuce.

V ČR jsou již třetí měsíc průměrné sazby hypoték pod 3 procenty, což je způsobeno kombinací velkého podílu nezávislých zprostředkovatelů a konkurencí na bankovním trhu. Levnější hypotéky se lépe prodávají, v Čechách si tak zprostředkovatel vydělá až 2 procenta z hodnoty úvěru oproti 1,5 procenta na Slovensku. 

„Vidím, čo sa udialo v Čechách a akým spôsobom sú napríklad poisťovne závislé od sprostredkovateľov. Vôbec sa mi nepáči myšlienka, že by aj banky mali byť tak závislé,“ uvedl Igor Vida, prezident Slovenskej bankovej asociácie a šéfa Tatra banky.

Česká národní banka (ČNB) považuje závislost bank na externím zprostředkování v Čechách stále za únosnou. „Řízení externích distribučních sítí je určitě jednou z důležitých povinností bank i dalších finančních institucí,“ uvádí ČNB. Vzhledem k rozsáhlé síti poboček velkých bank je závislost bank menší než u pojišťoven. Výjimkou podle ČNB mohou být menší banky, kde je situace podobná jako u pojišťoven. 

Zdroj: eTrend.sk

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.