Úterý 15. června. Svátek má Vít.

Slovensko otevře druhý důchodový pilíř

Penze 05.02.2015 | 09:03 0 Komentářů

Slovensko otevře od poloviny března do poloviny června druhý důchodový pilíř. Současní klienti se tak budou moci rozhodnout, zda ve druhém pilíři zůstanou nebo jej opustí a své úspory převedou do státního důchodového systému.

Premiér Robert Fico tímto krokem reaguje na nabídky pojišťoven, které první klientům, kteří zažádali pojišťovny o penzi z úspor, od nich obdrželi nabídku s důchodem nižším, než stát očekával. „Není pochyb a přišla hodina pravdy, že sliby se nenaplnily. Potvrzují to penze z druhého pilíře. Není to otázka parametrů, ale nízké naspořené sumy,“ uvedl ministr sociálních věcí Ján Richter.

Premiér i ministr tvrdí, že druhý pilíř je nevýhodný pro lidi s nízkými příjmy a starší lidi. Opozice naopak podotýká, že si stát pouze brousí zuby na 6,5 miliardy eur (180 miliard korun), které mají lidé v penzijních fondech naspořené.

Naposledy bylo možné ze systému vystoupit v letech 2012 a 2013 po dobu pěti měsíců. Do státního důchodového systému tehdy převedli lidé úspory za téměř 280 milionů eur (7,7 miliardy korun).

Zdroj: Aktuálně.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.