Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Slovenská koruna má prostor pro další posilování

Slovensko revalvovalo fluktuační pásmo slovenské koruny v pásmu ERM II o 15 %. Nic jí tak nebrání v dalším posilování, které trvá již od oznámení o vstupu Slovenska do měnové unie.

Nová úroveň centrální parity se tak posunula na hranici 30,126 SKK/EUR a hranice fluktuačního pásma jsou 25,6071 až 34,6449 SKK/EUR. Revalvace je reakcí na výrazné posilování slovenské koruny od začátku května, kdy byl oficiálně oznámen vstup Slovenska Eurozóny. Oficiální směnný kurz bude stanoven 1. června a cílem Slovenska je, aby byl co nejsilnější a tím nejvýhodnější pro obyvatele. Slovenská měna posiluje i oproti ostatním měnám a navíc pomáhá i ostatním středoevropským měnám v dalším posilování.

Překvapením je spíše nová úroveň centrální parity (která byla při ohlášení silnější, než aktuální kurz) i předstih, s jakým k revalvaci došlo (ráno SKK posílila na hodnotu 30,08). ECB doporučila revalvaci vzhledem k ekonomické situaci v zemi a závazek Slovenska dosahovat cenovou stabilitu na dlouhém horizontu. Slovensko revalvovalo měnu již podruhé od vstupu do systému ERM II v listopadu 2005.

Do systému směnných kurzů ERM II musí vstoupit každá země, která plánuje přijetí eura a musí v něm zůstat nejméně dva roky. Před vstupem do ERM II se stanoví centrální parita, základní kurz měny k euru a fluktuační pásmo, v němž by se měna měla pohybovat.

Zdroj: Atlantik FT, Česká spořitelna

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.