Středa 02. prosince. Svátek má Blanka.

Slováky čeká zdražování. Kvůli vyšší sazbě DPH

Investice 22.09.2010 | 14:52 0 Komentářů

Zvýšení základní sazby DPH má prý ale být jen dočasné

Bratislava – O jedno procento vyšší sazbu DPH budou muset s velkou pravděpodobností platit od příštího roku Slováci a všichni, kdo si v této zemi budou chtít něco koupit. Základní sazba DPH by se totiž podle rozhodnutí vlády měla zvýšit ze současných 19 procent na rovných dvacet. Díky tomu by měl slovenský státní rozpočet získat téměř 200 miliónů eur.
Změnami projdou rovněž pravidla pro zdanění příjmů zaměstnanců a živnostníků. Vláda chce úpravou série zákonů zvýšit rozpočtové příjmy. Kromě daní mají být upraveny rovněž podmínky placení povinných sociálních odvodů.
Zároveň má být zrušena snížená šestiprocentní sazba daně na prodej zemědělských produktů „ze dvora“. Zůstane však zachována zvýhodněná desetiprocentní sazba DPH na knihy, léky a vybrané zdravotní pomůcky.
Jen dočasně
20ti procentní sazba DPH by neměla být trvale. Zpět na 19 procent  by se DPH měla vrátit poté, co se podaří snížit deficit veřejných financí na tři procenta výkonu ekonomiky. Tento cíl si vláda vytyčila do roku 2013. Analytici předpokládají, že úprava DPH zvýší inflaci zhruba o půl procentního bodu. Ceny by podle ekonomů mohly stoupnout zejména v sektorech s nižší konkurencí, například v dodávkách energie.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.