Středa 04. srpna. Svátek má Dominik.

Slováci mohou opustit spoření na důchod v druhém pilíři

Investice 04.02.2015 | 13:05 0 Komentářů

Druhý penzijní pilíř se otevře na období od poloviny března do poloviny června. Stávající klienti budou moci ze systému vystoupit, zájemci do něj naopak vstoupit.

Slováci mohou opustit spoření na důchod v druhém pilíři

Bratislava – Zhruba 1,5 milionu Slováků se na jaře opět bude moci rozhodnout, zda vystoupí ze spoření na penzi ve druhém důchodovém pilíři a zůstanou jen ve státem průběžně financovaném penzijním systému.

Rozhodl o tom dnes slovenský parlament hlasy poslanců vládních sociálních demokratů (Směr-SD) premiéra Roberta Fica, který tento krok ohlásil teprve před dvěma týdny.

V pořadí čtvrté otevření druhého penzijního pilíře od jeho spuštění v roce 2005 navrhla Ficova vláda v reakci na nabídky pojišťoven, které prvním žadatelům o penzi z peněz naspořených v soukromých fondech nabídly nižší důchod, než předpokládal stát.

Fico opakovaně tvrdil, že druhý pilíř je na pětimilionovém Slovensku nevýhodný až pro milion současných spořících. Opozice premiérovi naopak vytkla, že opakovanými zásahy do spoření na důchod tento systém znevýhodňuje a že stát se chce dostat k úsporám lidí v penzijních fondech. Ty spravují majetek klientů za 6,5 miliardy eur (180 miliard korun).

„Není pochyb a přišla hodina pravdy, že sliby se nenaplnily. Potvrzují to penze z druhého pilíře. Není to otázka parametrů, ale nízké naspořené sumy,“ tvrdil ministr sociálních věcí Ján Richter. Ministr spolu s premiérem opakovaně tvrdili, že druhý penzijní pilíř se nevyplatí lidem s nízkými příjmy a starším občanům.

Opoziční poslanec a bývalý ministr sociálních věcí Jozef Mihál v rozpravě upozornil, že státní důchodový systém musí vláda už nyní dotovat částkou kolem půl miliardy eur (13,8 miliardy korun) ročně, jinak by muselo dojít k plošnému snížení penzí o desetinu. Připomněl také, že počet důchodců v budoucnu vzhledem k stárnutí populace stoupne. Podle ekonomů není státní průběžný důchodový systém se stávajícími parametry dlouhodobě udržitelný.

Druhý penzijní pilíř stát otevře na období od poloviny března do poloviny června. Zatímco stávající klienti penzijních fondů budou moci ze systému vystoupit, zájemci o tento způsob spoření na důchod do něj budou moci naopak vstoupit.

V druhém pilíři si klienti důchodových správcovských společností odkládají část povinných důchodových odvodů. Ficova vláda před časem už prosadila snížení částky, která směřuje na penzijní účty. V minulosti také umožnila Slovákům ze systému vystoupit; naposledy tak během pěti měsíců v letech 2012 a 2013 učinily desítky tisíc lidí. Jejich úspory v hodnotě téměř 280 milionů eur (7,7 miliardy korun) byly z penzijních fondů převedeny do státního důchodového systému.

V České republice byl druhý penzijní pilíř spuštěn začátkem roku 2013, zapojilo se do něj ale méně lidí, než se čekalo. Vláda loni v listopadu rozhodla o jeho zrušení, druhý pilíř tak skončí k lednu 2016.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.