Čtvrtek 24. června. Svátek má Jan.

Slabý rubl zlevnil letenky. Reagují i České aerolinie

Investice 17.12.2014 | 16:17 0 Komentářů

Celkově nízká poptávka a velké kapacity míst ruských leteckých společností znamenaly snížení cen letenek na minimum. Nízkou poptávku evidují i ČSA.

Slabý rubl zlevnil letenky. Reagují i České aerolinie

Praha – Prudké oslabení rublu zlevnilo Čechům letenky ruských aerolinií. Rusové ruší zájezdy a kapacita letadel není využita. Cena letenek Aeroflotu v korunách klesla v průměru o zhruba 25 procent.

Například z Prahy na Maledivy tak lze podle portálu Letuška.cz letět od 11 400 korun, Bangkok je možné pořídit od 11 600 korun. Při koupi letenky do těchto destinací přímo na webu dopravce v rublech začíná cena v přepočtu již na 8500 korunách.

Poptávka Čechů do zmíněných destinací se podle něj za první dva prosincové týdny zvýšila meziročně o 23 procent. „V reakci na slábnoucí rubl došlo v Rusku k rušení leteckých zájezdů. Celkově nízká poptávka a velké kapacity míst ruských leteckých společností znamenaly snížení cen letenek na minimum,“ uvedl ředitel Letuška.cz Josef Trejbal.

„Za poslední týdny evidujeme snížení ceny letenek společnosti Aeroflot. Pro české zákazníky je tedy nyní k dispozici větší kapacita v letadle za nízké ceny. Průměrně se cena snížila až o 20 procent a více,“ potvrdila obchodní ředitelka pro letenky společnosti Student Agency Věra Janičinová.

Při nákupu letenky v rublech na webu dopravce lze podle provozovatele portálu cestujlevne.com Davida Eiselta ušetřit i více. „V případě nákupu letenek u společnosti Aeroflot lze dosáhnout i na ceny hluboko pod deseti tisíci. Například z Prahy na Maledivy či do Bangkoku je možné letět už za 8500 Kč. Nutné je ale letenku nakoupit v rublech, nikoliv českých korunách,“ dodal Eiselt.

Reagují také České aerolinie (ČSA), které od čtvrtka sníží ceny na linkách do Ruska. Národní dopravce totiž eviduje propad poptávky ze strany ruských cestujících po prudkém oslabení rublu. Nižší ceny se týkají období od 16. ledna do konce března 2015. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí aerolinek Daniel Šabík.

„Aktuální kolaps kurzu ruského rublu dále dramaticky snižuje poptávku po letenkách ze strany ruských cestujících. České aerolinie evidují setrvalý pokles nových rezervací ruských cestujících již od března 2014,“ uvedl Šabík.

Zlevňují také v ČSA

České aerolinie již v posledních měsících postupně omezily sedačkovou kapacitu na linkách do ruských destinací a od letošního září zavedly nové, levnější tarify. Kvůli aktuálnímu propadu kurzu rublu ČSA zavádí další sérii opatření na zmírnění propadu poptávky po letech z Ruska.

„Jedním z nich je snížení cen letenek počínaje zítřkem na linkách operovaných do/z Ruska pro období proletu od 16. ledna 2015 do konce března 2015. Společnost musí reagovat na propad poptávky dalším snížením nasazované kapacity na pravidelných linkách do Ruska po zbytek zimní sezony 2014/2015,“ řekl ČTK Šabík.

Pád rublu naopak nebude mít přímý vliv na příjmy Českých drah z operací v Rusku, protože v osobní ani nákladní dopravě nemají kontrakty v ruské měně, ale v eurech. „Samozřejmě budeme dále bedlivě sledovat vývoj celé ruské ekonomiky, která má vliv na přepravní proudy zboží v Evropě,“ uvedl mluvčí Petr Šťáhlavský.

Tento týden oslabila ruská měna až o 20 procent a země je na prahu své první měnové krize od roku 1998. Od počátku roku ztrácí rubl asi 50 procent a jeho pád odráží řadu faktorů – od krize na Ukrajině a západních sankcí proti Moskvě přes obavy ze sestupu ekonomiky do recese až po nynější eskalující propad cen ropy na světových trzích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.