Neděle 26. května. Svátek má Filip.

Slabší růst mezd jestřáby v ČNB nepotěší

Banky 05.12.2017 | 15:54 0 Komentářů

Zatímco ještě do včerejška mohl růst mezd fungovat jako dostatečně silný a jasný argument pro dřívější růst úrokových sazeb, zveřejněné výsledky za třetí kvartál jej velmi zrelativizovaly. Meziroční tempo dosahující jen 6,8 % zaostalo za odhadem centrální banky o sedm desetin procentního bodu.

Navíc bylo patrné, že zpomalení růstu mezd se netýká jen průměru, ale i mediánu, a navíc se odehrálo ve většině odvětví ekonomiky. Znamená to ovšem, že růst mezd zpomaluje nebo je dokonce nedostatečný?

Nejspíše nikoliv. Jednak z jednoho čísla nemá smysl dělat hluboké závěry a navíc, rostoucí napětí na trhu práce spolu s citelným zvyšováním platů ve veřejném sektoru ve čtvrtém čtvrtletí budou růst mezd nepochybně akcelerovat. Nedostatek zaměstnanců se již stal hlavní překážkou pro expanzi průmyslu, a jak vyplývá z rozšiřujícího se počtu volných pozic, netýká se zdaleka pouze našeho největšího tuzemského odvětví. Proto by se ani centrální banka nemusela slabšího čísla příliš zaleknout, i když sama počítala s vyšším.

Problémem ovšem je, že poslední číslo o mzdách se nehodí do scénáře rychlejšího růstu sazeb, který ČNB představila se svojí poslední prognózou. Mimochodem tou prognózou, která s příliš rychlým růstem sazeb v roce 2018 vlastně ani sama nepočítá, když předpokládá tříměsíční PRIBOR v posledním čtvrtletí příštího roku na jednom procentu. Takže bude zapotřebí silnější argumenty pro urychlení návratu k tzv. normálu.

Ale jak už to chodí, argumenty lze najít pro leccos, tak proč ne pro vyšší sazby. Počínaje inflací, která v případě tzv. jádrové (korigované bez PHM) dosahuje aktuálně 2,7 % nebo v případě čisté, která se v říjnu dostala nejvýše za posledních skoro deset let (3,5 %), konče silným růstem domácí poptávky nebo pokračujícím boomem realitního trhu.

Už příští týden se ČNB dostane nová várka inflačních dat, která nejspíše v důsledku vysokých srovnávacích základů posunou celkovou inflaci mírně dolů. Pokud celková inflace klesne na 2,6 %, může být ČNB se svojí prognózou přece jen spokojená a pokud zrelativizuje váhu posledního čísla o mzdách, nic jí bránit ve zvýšení sazeb nemusí. Možná ani kurz koruny ne, ale to nikdo mimo ČNB asi neví, protože jeho prognóza zůstává i nadále utajená.

Petr Dufek, ČSOB

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.