Sobota 24. října. Svátek má Nina.

Evropa zkrotila paniku z dluhů, splatí je až naše děti

Investice 17.06.2010 | 09:42 0 Komentářů

K optimismu konvertují finančníci i vyčerpané trhy

Vídeň/New York – Musela to být po čertech dobrá řeč, kterou řecký premiér Jorgos Papandreu pronesl v pátek 11. června na konferenci Institutu mezinárodních financí ve Vídni. Dva vlivné muže totiž přiměla v těžkých časech konvertovat k optimismu.
„Přesvědčil mně, že svůj dluh zvládnou,“ řekl po Papandreuově projevu na bankéře nezvykle emotivně Josef Ackerman. Tento šéf Deutsche Bank a pořádajícího Institutu přitom ještě 15. května pochyboval o tom, že se Řecko vyhne bankrotu.
„Byl to velmi, velmi silný projev,“ nezůstal pozadu další Papandreův posluchač, Pier Carlo Padoan. Ten předsedá OECD, organizaci 31 ekonomicky vyspělých zemí, která 26. května varovala, že bez „rázných opatření“ je ohrožena dlouhodobá životaschopnost celé eurozóny.
Pravda, žádný projev dluhy nesmaže. Když se například agentura Bloomberg zeptala analytika ratingové agentury Fitch, kdy Evropa zkrotí ty své na předkrizovou úroveň, odpověděl Brian Coulton (43 let): „Snad až se mé děti přiblíží důchodu.“ Na krach Řecka toho dne sázelo 73 procent agenturou oslovených analytiků.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.